Enflasyon hedeflemesi stratejisi ve Türkiye ekonomisi açısından uygulanabilirliği
The strategy of inflation targeting and it's applicability according to Turkish economy
  1. Tez No: 162042
  2. Yazar: RIZA CUMHUR AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Enflasyon hedeflemesi stratejisi, nihai hedefi enflasyonu düşürmek ve fiyat istikrarını sağlamak olan merkez bankaları tarafından 1990'lı yıllarda uygulamaya konan alternatif bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre merkez bankası para politikasını makul bir dönem için belirlenen sayısal bir enflasyon hedefi ya da hedef aralığına dayandırmaktadır. Enflasyon hedeflemesini uygulayabilmek için üç temel koşul bulunmaktadır. Bunlar, para politikasının sadece fiyat istikrarı hedefine odaklanması, merkez bankasının bağımsızlığı ve gelişmiş mali piyasaların varlığıdır. 25.04.2001 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu' nda yapılan değişiklikle TCMB enflasyon hedeflemesi stratejisine kurumsal olarak hazır hale getirilmiştir. Nitekim TCMB, 05 Aralık 2005 tarihinde yayımladığı duyuru ile 2006 yılında enflasyon hedeflemesi stratejisine geçileceğini resmen ilan etmiştir. Bu aşamada programın başarısı açısından siyasî istikrarın, makroekonomik dengelerin, malî piyasalarda derinliğin ve disiplinin sağlanması, bekleyişleri doğrudan etkileyen reformların kesintisiz olarak yapılması gerekmektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation targeting strategy is an alternative approach that is put in force in 1990's by central banks aimed to decrease the final target inflation and to provide price stability. According to this approach, the monetary policy of the central bank depends on an numeric inflation target or a target interval for a reasonable term. There are three basic conditions to apply the inflation targeting. These are; focusing monetary policy only on price stability target, independence of the central bank and existence of the developed financial markets. In 25.04.2001, with a change in law for republic of Turkey Central Bank, TCMB has become ready for inflation targeting strategy as an association. Indeed, TCMB, with an official announcement made on 05 December 2005, will start inflation targeting strategy on 2006. In this stage, for achievement of the program it is necessary to provide political stability, macro economical balances, depth and discipline in financial markets and uninterrupted performance of reforms affecting expectations directly. VI