Perakende pazarlama yönetiminde alan yönetiminin sürümleme açısından ele alınması ve bir saha araştırması
Treatise on retail marketing management from shape management and a field research
- Tez No: 162044
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Günümüzde perakendecilik sektörü; ilgi alanını giderek genişleten, büyüyen ve güçlenen bir sektör olmaktadır. Bu sektörün uzun yıllardır yaşadığı gelişme süreci günümüzde tüketicinin kolaylıkla erişebileceği, hemen her türlü gereksinimini rahatlıkla karşılayabileceği, uygun bir ortamda alışveriş yapabileceği ve bu arada zaman tasarrufu sağlayabileceği ortamlar yaratmıştır. Bölümlü mağazalar, hipermarketler, süpermarketler, alışveriş merkezleri gibi giderek çeşitlilik kazanan perakendeci işletme tipleri hızla gelişmektedir. Küreselleşme sürecinde bu gelişmeler daha da önem kazanmış, kıyasıya bir rekabet içine giren sektörel birimler, teknolojideki hızlı gelişmelere ve üretilen hizmetin kalitesine son derece duyarlı hale gelmişlerdir. Perakendecilik; tüketici ve üretici arasındaki arz-talep zincirinin son halkasıdır. Bu zincirin tüketiciye en yakın halkasında yer alan perakendeci, tüketicinin gereksinimlerine ve beklentilerine yönelik bilgileri en iyi kullanabilecek pozisyondadır. Bu avantajlı pozisyonu pazarlama sürecindeki tüm bileşen sektörler içinde, perakendeciliğe önem kazandırmaktadır. Perakendeci de bu konumunu, tüketiciye odaklanarak güçlendirebileceğinin farkına varmıştır. Perakendeciler kalıcı rekabeti yakalamada tüketici odaklı olmanın önemiyle verimliliklerini de yine bu kriteri iyi değerlendirerek sağlamaya çalışmaktadır. Merchandising kavramı, tüm pazarlama sürecinin ve de özellikle tüketici ile yakın iletişimde olan perakendeci halkasının yönetimine, tüketici odaklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Ayrıca etkili bir satış organizasyonunun üyeleri, sattıkları ürünleri ve bu ürünlerin gelişmesini ve piyasada yerleşmesini sağlayan satış ve merchandising stratejilerini çok iyi bilmek zorundadır. Bütün bu tüketici istek ve ihtiyaçlarındaki ve sektördeki değişim ve gelişmelere bağlı olarak perakendeci işletmelerin artık yeni mağaza açarken veya VIolan mağazalarını yeniden düzenlerlerken mağazanın iç, dış dizaynı ve atmosferiyle ilgili tüm detayları dikkate almaları kaçınılmaz olmuştur. Ancak, mağazanın iç, dış dizaynını ve atmosferini en iyi şekilde planlayabilen, uygun kombinasyonları oluşturup kullanabilen ve bu sayede kendisinin tüketiciler için her yönden çok cazip bir hale getirebilen ve bunlara bağlı olarak müşterilerin kafasında olumlu ve kalıcı bir imaj yaratmayı başarabilen ve bunu sürdürebilen perakendeci işletmeler, hızla değişen ve gelişen sektörde tutunmayı ve gelişmeyi başarabileceklerdir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today the retail selling sector has become a growing and developing sector while expanding its fields of interest. The long development process of this sector, recently created the conditions in which the consumers can easily access and satisfy almost all of their needs, can shop in favorable environments and save time as well. Department stores, hypermarkets, supermarkets, super stores, shopping centers and such kind of business enterprises are rapidly developing. In the era of globalization these developments has gained more impartance and the sector units which engage in a hard competition has become very sensitive to the technological developments and the quality of the service produced. Retail selling is the last ring of the supply-demand chain between the consumer and the producer. The retail seller which enjoys the closest position to the consumer in this chain, can also make best use of the information about the needs and expectations of the consumer. This advantageous position makes the retail selling an impotant component of the marketing process. The retail seller has realized that he can strengthen this position by focusing on the consumer. Retail sellers try to maintain the permanent competition by utilizing the importance and efficiency of this consumer oriented position. Merchandising concept provides a consumer oriented view to the retailer chain management which has close communications with the consumers and the marketing process as a whole. Moreover, the members of an effective sales organization should have the perfect knowledge of the product they sell and also the sales and merchandising strategies which help these products progress in the market. Considering all these needs and requests of the consumers and the changes and developments in the sector, the retailer enterprises have to pay discrete attention to the internal and external designs and the atmosphere of their stores. Only the VIIIretailer enterprises which can make best plans of their stores' internal and external designs and the atmospheres, utilize the most appropriate combinations and make the overall conditions attractive for the consumers and achieve to create a positive and permanent image in the minds of their consumers will be able to maintain their existence and progress in the rapidly changing and developing sector. IX