Hegel'de din ve felsefe
Religion and philosophy in hegel
  1. Tez No: 162082
  2. Yazar: MÜNEVVER TELCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANİFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İnsanoğlu varolanlar özerinde düşünmeye başladığı andan İtibaren, dinle karşılaşmış ve onu anlamlandırma çabasına girmiştir; ancak dînin, düşünceye konu edilmesi sanıldığı gibi kolay olmamıştır. Din, yapısı gereği eleştirisel düşünceyi kolay kolay kabullenen bir fenomen değildir. Bu sebeple birçok düşünür dini, düşüncenin konusu edinmekten çekinmiştir. Hegel bu cesareti gösteren, üstelik felsefi olarak din üzerinde sistemli düşünmeye çalışan bir filozoftur. Biz, Hegel'in din ve felsefesini kendimize konu edinerek Hegel'in din felsefesinin sorunlarını aşarak din hakkında nasıl konuştuğunu anlattık. Hegel'i anlamak için öncelikle felsefesinin özelliklerini inceledik; ardından felsefesinde din felsefesine imkan tanıyan özellikler olduğunu düşündüğümüz anahtar kavramlar üzerinde durarak dîn-feisefe ilişkine niçin ihtiyaç duyduğunu ve bu atanda yaşanan sorunlardan bahsettik. Hegel için din felsefesinin bir disiplin olarak imkan dahilinde olmasının nedeni, din ve felsefenin, Mutlak'ı arama çabası içerisinde olmasından kaynaklanır. Hegel'e göre din ve felsefe arasında konu birliği vardır; ancak bu konuyu farklı yöntemlerle açıklarlar. Dini, bir bilinç olarak niteleyen Hegel, bu bilince ulaşmada mevcut formlar üzerinde durur. Bu formlara tarih içerisindeki dinler üzerinde düşünerek ulaşır. Dinler arasında bir derecelenme yaparak en üstün dinin felsefenin anladığı Hıristiyanlık olduğunu belirtir. Hegel, düşünce tarihinde yaşanan din-felsefe çatışmasını aşarak Mutlak'ın gerçekliğini anlama gayretindedir. O bu çaba içerisinde dinin de felsefenin de görevleri olduğunu düşünerek her ikisini kendisine konu edinmiştir; ancak felsefeyi dinden daha üstün görerek Mutlak'ın gerçekliğine felsefe sayesinde ulaşacağına inanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The moment when man started to think over the existing things surrounding himself, he found religion and endeavoured to comprehend the scope of it. However, it's never been easy to deal with religion from a rational point of view. Religion isn't a phonemonen which can easily receive criticism because of its structure. That's why many thinkers abstained from discussing religion. Hegel is a philosopher who dared to do such a thing in a philophical way and tried to think systematically over religion. Taking Hegel's religion and philosophy as our point of discussion and setting the problems of Hegel's philosophy of religion, we discussed how Hegel handles religion. In order to understand Hegel, we studied the charactenstics of his philosophy in the first place. And then, focusing on the key notions in his phiiospohy supposed to posses the characteristics which pove the way for heading towards the philosophy of religion, we touched on the reason why Hegel felt a necessity for establising a religion philosophy relation and ön the troubles faced in this field. According to Hegel the reason why he handled the philosophy of religion as a discipline is due to the fact that religion and philosophy are in an effort to search the“Absolute”. As far as Hegel is concerned, religion and philosoph both deal whit the some subject; yet, each does it whit different methods unique to them. Hegel, who describes religion as the consciousness, focuses on the present forms so as to reach this consciousness. He reaches these forms by thinking over the religions of mankind. He grades these religions and is of the opinion that Christianity, which philosophy apprehends, is the most superior one of all. Hegel makes on effort to comprehend the reality of“the absolute”through the help of resolving the conflict between religion and philosophy which occured in the history of thought. He handles philosophy and religion considering that they both have some missions in this effort. But he believes that he will reach the reality of“the absolute”white the help of philosophy by reagarding philosophy superior to religion