J. G. Fichte'de özgürlük, inanç ve vahiy sorunu
The problem of freedom, faith and reveal in J. G. Fichte
  1. Tez No: 812285
  2. Yazar: BÜŞRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmamızda Alman idealizminin kurucu ve önemli savunucularından olan Johann Gottlieb Fichte'nin hayatını anlatarak felsefesinde etkilendiği ve etkilediği isimlere yer vermek suretiyle onu tanımayı ve tanıtmayı amaçlamaktayız. İlk bölümde hayatı, eserleri ve felsefesiyle ilgili genel bir çizgi çizilerek Kant, Hegel, Shelling ve Spinoza ile olan ilişkisi ele alınacaktır. Kendini Alman felsefesinin önemli isimlerinden olan Kant'ın felsefesinin tamamlayıcısı ve onun felsefesindeki karışık olan hususları açıklığa kavuşturan bir fikir insanı olarak gören Fichte'nin daha iyi anlaşılması, hem Kant'ın daha iyi anlaşılmasına hem de kendinden sonra gelen ve felsefelerinde oldukça etkili olduğu Hegel ve Shelling gibi isimlerin anlaşılmasına bir katkı sunacaktır. İkinci bölümde Fichte'nin özgürlük inanç ve vahiy konularına nasıl yaklaştığı ele alınarak bu konulardaki felsefesi anlaşılır hale getirilmeye çalışılacaktır. Son kısımda ise onun din felsefesi hakkındaki görüşleri ve ona yapılan eleştiriler ele alınarak felsefesi hakkında genel bir çerçeve çizilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to get to know and introduce J. G. Fichte, one of the founding and important defenders of German idealism by telling his life and by including the names he influenced and influenced in his study. In the first part a general line will be drawn about his life, works and philosopy and his relationship with Kant, Hegel, Shelling and Spinoza will be discussed. A better understanding of Fichte, who sees himself as a complement to the philosopy of Kant, one of the important names of German philosopy, and an intellectual who clarifies the complex issues in his philosopy, will both help Kant be understood better, and Hegel and Shelling, who came after him and were very influential in their philosopy. It will contribute to understanding of names such as. In the second part, Fichte's approach to the subjects of freedom, belief and revelation will be discussed and his philosophy on these subjects will be tried to be understood. In the last part his views on the philosopy of religion will be discussed and a general framework will be drawn about his philosopy.