4857 sayılı iş yasası ile getirilen yeni düzenlemelerin konaklama işletmesi çalışanlarına etkisi
Effects of new arrangements brought with new labour law (law number: 4857) on employees of accomodation enterprises
  1. Tez No: 162089
  2. Yazar: HALDUN GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Turizm emek-yoğun özelliği olan bir hizmet sektörüdür ve ülke ekonomisine doğrudan etkisinin yanında istihdam sağlayıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu sektördeki istihdamın en önemli özelliği mevsimlik yoğunlaşmanın olmasıdır. Turizm sektörünün işgücüne dayanan en önemli alt kolu konaklama işletmeleridir. Türkiye'de 10 Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 Saydı İş Yasası' n m getirdiği kısmi süreli çalışma, çağrı üzerine çalışma, geçici iş ilişkisi ile çalışma, telafi çalışması, belirli süreli çalışma, kısa süreli çalışma gibi yeni düzenlemeler söz konusudur. Bunlar konaklama işletmelerinde kurulan iş ilişkilerine de büyük oranda yansımaktadır. Bu nedenle projenin amacı, 4857 Saydı tş Yasası ile getirilen yeni ve esaslı değişikliklerin konaklama işletmeleri çalışanlarına etkilerinin incelenmesidir. Birinci bölümünde turizm kavramı ile konaklama işletmeleri ve Türkiye'deki konaklama işletmeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, istihdam ve turizmin istihdama etkisi ve Türkiye'deki durumu ve önemi incelenmiştir. Üçüncü bölümde 4857 Saydı İş Yasası'nın konaklama işletmesi çalışanlarına etkileri değerlendirilmiştir. Projenin sonuç bölümünde, sözkonusu değişikliklerin konaklama işletmelerinde çalışanlar ile işverenlere neler getireceği ve bunlara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is a service sector that has intense labour property and in addition to direct effect of tourism to the economics of the country, it has also employment supplier property. The most important property of employment in this sector is the presence of seasonal intensity. The most important sub branch that bases on the labour force of tourism sector is accommodation enterprises. In Turkey, new Labour Law (law number : 4857), which is submitted in the date of 10 June 2003, brings new arrangements such as part time work, work based on call, work with temporary labour relation, compensation work, work for a definite period, work for a short period. With a high ratio, these new arrangements affect labour contracts which are applied in accommodation enterprises. Due to this fact, the aim of the project is the investigation of effects of new and main changes brought with the new Labour Law on the employees of accommodation enterprises. In the first chapter, the concept of tourism with accommodation enterprises and accommodation enterprises in Turkey are explained. In the second chapter, employment, effects of tourism on employment and the situation and importance of employment in tourism in Turkey are investigated. In the third chapter, effects of new Labour Law (km number: 4857) on the employees of accommodation enterprises are evaluated. In the conclusion part of the project, what will bring to employees and employers of accommodation enterprises about the changes mentioned above, and the related suggestions are given. VI