Almanca araştırmalara göre haçlı seferlerinin kültürel boyutu
Cultural dimension of crusades in the German works
- Tez No: 162090
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Almanca araştırmalara göre, haçlı seferlerinin kültürel boyutunu ortaya çıkarmak ve bunu değerlendirmektir. Bu çerçevede seçilen üç Almanca araştırmada, söz konusu seferlerin, Avrupa kültürü üzerindeki etkileri konusunda dile getirilen görüşler ve değerlendirmeler tespit edilmeye çalışıldı. Bu araştırmalara göre, haçlılar, Orta Doğu' da kurdukları küçük krallıklarla yaklaşık iki asır boyunca Müslümanlara komşu oldular. Bu- zaman içinde Müslümanların dillerini, dinlerini, yaşama tarzlarını, savaşta kullandıkları silahlarını, savaş tekniklerini, giysilerini ve ev eşyalarını; tarımda kullandıkları tekniklerini, bilim, sanat ve tıp alanlarındaki ulaştıkları seviyeyi yakından gördüler. İlk başlarda din adamlarının telkinlerinin de etkisiyle daha önce yabancısı oldukları bu toplumun bütün işlerinin, şeytanın hileleri olduğunu düşündüler. Fakat ilişkiler geliştikçe ön yargılarından yavaş yavaş kurtuldular ve kendilerinden daha üstün kültüre sahip bir toplumla savaştıklarını anladılar. Başta ticaret olmak üzere Doğu-Batı arasında çeşitli alanlarda ilişkiler gelişti. Tüccarların, Doğu ürünlerinin ve sanatlarının, Arap rakamlarının Avrupa'da tanınmasında çok önemli rolleri oldu. Avrupalılar, vakanüvislerin, seyahat yazarlarının, misyonerlerin, Fransız saz şairi ve ozanlarının dilinden ve kaleminden İslam kültürü hakkında bilgi sahibi oldular. İslam kültürü, haçlı seferlerinin olduğu dönemde her bakımdan batı kültüründen üstün durumdaydı. Bunu kabullenen haçlılar, Kudüs ve civarını Müslümanlardan kurtarmak üzere geldikleri bu topraklardan düşmanlarının kültürünü kendi kıtalarına taşıyan kültür elçileri olarak geriye döndüler. Böylece Avrupa'da XII. yy dan itibaren başlayan değişimin öncüleri oldular. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to find out and evaluate the cultural dimension of the Crusades from the German scholars point of view. In this context, we tried to determine some opinions and evaluations concerning the influens of these crusades on the european cultur, choosing three German studies. According to these studies, the Crusaders had been neihbours to Muslims for nearly two centuries through Small Kingdoms they established in the Middle East. İn the cours of time, they became familiar with the Muslims 'languagees, religions, ways of life, arms, war technics and with their level of development in sciens, arts and medicine. Where as, in the beginning, they thoutht that Muslims' all engagements or commitments were the Works of Stan. The reason for that they knew the Muslims though the sermons of Christian priests. As the relations between two sides developed, they slowly freed themselves from prejudices and understood that they were in war with a society which have a culture well above their own. Some relations developed in various fields, especially in commerce, between the East and the West. Tradesmen played a prominent role is in introducing the Eastern products and arts and Arabic numbers, in Europe. The Eeropeans had precious knowledge about the Islamic culture though the writings of hisrorians, travellers, poets and missionaries, and the French poets and song writers. Islamic culture, during the age of Crusades, was high above the Western culture in ewery aspect. Having accepted the Muslim superiority, the (Crusaders returned to their continent as the carrier of Muslim culture, from the soils of their enemy, which infact, they had came tu rescue Jerusalem and its surroundings. So, they became the pioneers of transformation started in Europe from Xll.th century onwards. IX