Merkez Bankalrının bağımsızlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
  1. Tez No: 162096
  2. Yazar: YELİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Para Otoritesini temsil eden ve parasal yapıyı düzenleyen merkez bankaları yirminci yüzyıla gelene kadar, genel olarak ihraç bankaları yada ulusal bankalar olarak bilinirdi. Bankaların merkez bankası kimliğini kazanmaları; kağıt para ihracının düzenlenmesi zorunluluğu ve devletin kısa vadeli krediye olan ihtiyacı ile başlamıştır. Günümüzde kağıt para emisyonu, belirli kurallara uyulmak koşuluyla sadece merkez bankalarının elindedir. Bunun dışında Merkez Bankasının para politikasının amaçlan ve araçlarını belirlemek gibi görevleri vardır. Özellikle gelişmiş ülkelerde, dışa açık büyüme modellerinin ve liberal ekonomi görüşünün önem kazanmasıyla Merkez Bankasının bağımsızlığı konusu önem kazanmıştır. 1980'lerden bu yana dünyada merkez bankalarına daha fazla bağımsızlık verme yönünde büyüyen bir trend gözlenmektedir Hükümetin etkisinden uzak bağımsız merkez bankası başarılı bir para politikasında temel öğeyi oluşturur. Bağımsız merkez bankaları için sadece yasal bağımsızlık değil yasaların uygulanabilirliği de çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının da bağımsızlığının sağlanması için gerekli yasal değişiklikler yapılmıştır. Ancak bunun uygulanabilirliği için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until 21st century, central banks, representing money authority and organizing the monetary structure, were generally known as bank of issue or national banks. Identitification as central bank has started with the necessity of organizing the export of soft cash and the government's need for short term credit Nowadays, complying with specific regulations, only central banks are authorized for soft cash issuing. Among this, the central bank has the role of specifying the objectives and tools of money policy. Especially in developed countries, with emphasis in extrovert development models and liberal economics view, the independence of the central bank subject has gained importance.Since 1980, an increasing trend in assigning more independency to the central banks is observed throughout the world. An independent central bank far from the influence of cabinet constitues the main element of a succesful money politics. For the independent central banks, not only lawful indepented but the applicalibity of these laws is also important In order to provide the independency of Turkish Central Bank, necessary lawful modifications are done. But the applicability of these laws takes time.