Merkez bankası bağımsızlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Avrupa merkez bankaları sistemi ve federal rezerv sistem
Central bank indepence, central bank of the Republic of Turkey, European Central Bank and the federal reserve system
  1. Tez No: 206036
  2. Yazar: İLKER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Merkez bankasının bağımsızlığı kavramının ele alındığı bu çalışmada, ülkemerkez bankalarının, kurumsal ve yasal yapılarının bağımsızlıkların nasıl etkilediği dörtbölümde incelenmeye çalışılmıştır.İlk bölümde merkez bankası bağımsızlığının literatürde genel kabul görmüşçerçevesi çizilmiştir. Merkez bankalarının tarihlerinden gelen süreç içerisinde nasılyapılandıkları ve bunun bağımsızlıklarına nasıl yansıdığı vurgulanmıştır.İkinci bölümde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kuruluşundangünümüze bağımsızlığının gelişimi literatür ve son yıllardaki gelişmeler incelenerekaktarılmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde Avrupa Merkez Bankaları Sistemi ele alınmıştır. Bu kurumuincelememizin nedeni, AB'ne üyelik sürecimizin müzakerelerin başlaması, müzakerelerinbittiğinde nasıl bir merkez bankası bağımsızlığı ile karşılaşacağımız sorusunun cevabınıvermektir.Son olarak, dördüncü bölümü ise kendine has yapısından dolayı, ABD'ninmerkez bankası görevini yerine getiren Federal Rezerv Sistemi'ne ayırmak istedik. Çünküdünya ekonomisinin lideri durumdaki Amerikan Ekonomisinin nasıl bir merkez bankasıbağımsızlığı kavramı benimsediği olgusunu çalışmamıza katmak istedik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is tried to study in four chapters that central banks? institutionaland legal concepts how effect their indepence.In first chapter, it is illustreted a central bank indepence framework that includeaccepted and recent literature. It is emphasized that how central banks are constructed andhow this effects their indepence.The indepence progress which Turkish Republic of Central Bank?s (CRBT)shows from it?s establisment to nowadays with recent literature and historical story isspecified in second chapter.In the third chapter, it is studied indepence of European Central Bank Systems.It is answered the qeustion How central bank indepence will face Turkey at the end of thisnegotiatin which has started in 2005 with Europan Union?Finally, fourth chapter is concerned with Federal Reserve System whichexecutes American cenrtal banks duties. Because The USA has the biggest economy in theworld, and we wonder about this huge economy acknowledges how the concept of centralbank indepence is adopted.