Müzik eğitiminde uygulanan öğretimsel işlerin incelenmesi ve ilköğretim 4. sınıf konularına uygun örnek etkinlikleri
Educational activities of music lesson and sample activities 4th grade subjects
- Tez No: 162103
- Danışmanlar: PROF. MEMDUH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Araştırmanın Adı: Müzik Eğitiminde Uygulanan Öğretimsel İşlerin İncelenmesi ve İlköğretim 4. Sınıf Konularına Uygun Örnek Etkinlikler Araştırmacının Adı: İlknur Acı Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarındaki öğrencilerin, müzik dersi hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için, müzik öğretmelerini farklı öğretimsel işlerle tamştırmaktır. Böylece, müzik derslerinin daha zevkli hale gelmesi ve öğrenmenin kalıcı olması sağlanacaktır. Müzik derslerinin genellikle düz anlatımla işlenmesi, müzik dersinin sadece teorik bilgi vermek olarak algılanması ve hatta blok flüt çalmaktan ibaret kabul edilmesi, gün geçtikçe öğrencilerin derse karşı ilgilerini azaltmaktadır. Bu da daha üst düzeyde bilgi ve beceri sahibi olmalarım engellemektedir. Konuların öğretimsel işler kullamlarak işlenmesi, hem öğrencilerin ilgisini çekecek, derste daha aktif olacaklar, hem de öğrendikleri daha kalıcı olacaktır. Araştırma, izmir'in Buca ilçesinde, 15 ilköğretim okulundaki müzik öğretmenleri ve bu okullarda eğitim gören 40 öğrenci ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada literatür tarama ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ülkemizdeki ilköğretim okullarında işlenen müzik derslerinde farklı etkinliklerle derslerin zevkli ve kalıcı hale getirilmediği, müzik derslerinin kuru bir anlatım ya da birkaç örnekle, blok flüt çalmak veya biraz şarkı söylemekle geçirildiği tespit edilmiştir. Müzik eğitiminde öğretimsel işlerin kullanılmasında en temel faktörün öğretmen formasyonuyla ilgili olduğu açığa çıkmış, yaş, cinsiyet, mesleki deneyim ve okulların sosyo-ekonomik düzeylerinin ikincil derecede etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT The name of the research: Educational Activities of Music Lesson and Sample til Activities for 4 Grade Subjects. The name of the researcher: İlknur Acı The aim of this research is to introduce educational activities to music teachers in order to enable primary and secondary school students to reach their music lesson targets effectively. Thus, it is provided that music lessons will be more enjoyable and the learning will be permanent. It was observed that the interest of the students in music lesson has been decreasing recently as a result of the tendency of simple explanation teaching style; reception of giving only theoretical information about music lessons. It keeps them away from having information and skills in advanced levels. Teaching music by using different educational activities will both get the student's attention resulted with active involvement to the lesson and cause more permanent learning. The study was conducted by interviewing 15 primary school music teachers and 40 students who attend those schools in Buca district, İzmir. In this study, literature searching and qualitative research method were used. Descriptive analysis method was used to analyze the data. The result of the study showed that music lessons in primary schools in our country are being taught with simple explanation techniques or a few examples, playing the recorder singing songs, by not bringing students different educational activities in class to make the lesson more enjoyable and permanent for students. It has also been found that the main factor influenced using educational activities in music lessons is the teacher's pedagogical formation and age, gender, teaching experiences and socio-economical level of the schools had second degree impact.