Piyano eğitiminde fizyolojik bağlamda koruyucu önlemlerin üst ekstirimite sorunlarına ve performansa etkisi
The effect of preventive measures in a physiological context on upper extremity problems and performance in piano training
- Tez No: 895798
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ALPAGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Piyano çalmak fiziksel bir aktivitedir ve vücudu fizyolojik olarak tanımayı gerektirir. Eğitim sürecinde aşılması beklenen teknik ve müzikal güçlükler kimi zaman kas ve iskelet sisteminin zorlanmasına ve buna bağlı rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Piyano çalma tekniğinin incelenmesi, ortaya çıkabilecek fizyolojik rahatsızlıkları ve bu rahatsızlıkların icrayı güçleştirecek etkilerini ortaya koyacak ve anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada,“Piyano Eğitiminde Fizyolojik Bağlamda Koruyucu Önlemlerin Üst Ekstremite Sorunlarına ve Performansa Etkisi”araştırmak istenmektedir. Araştırmanın bağımsız değişkenini, deney grubunda yer alan, Kocaeli Üniversitesi Müzik Bölümü'nde temel piyano eğitimi alan öğrencilere uygulanan 8 haftalık hedefe yönelik koruyucu önlemleri içeren piyano eğitimi oluşturmaktadır. Kontrol grubunda ise var olan normal süreçte eğitim öğretime devam edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenlerini ise Kol-Omuz-El Sorunları Anketi (DASH) ve Piyano Eğitimcileri Gözlem Formu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında deney ve kontrol grubu oluşturularak bağımsız değişkenin bağımlı değişkeni etkileyip etkilemediğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Her iki grupta deney öncesi ve deney sonrası ölçmeler yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının DASH puanlarında anlamlı bir farklılık olmamıştır. Bu durum, grupların başlangıçta benzer fiziksel durumda olduğunu ve müdahale öncesinde homojen gruplar oluşturulduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, deney grubu öğrencilerinin DASH anketinin müzisyenlik becerilerinde ve iş modeli boyutlarında belirgin iyileşmeler gözlemlendiğini göstermektedir. Özellikle, hedefe yönelik koruyucu önlemler içeren eğitim programının, müzisyenlere özgü yetersizliklerin azaltılması ve mesleki performanslarının artırılması açısından kontrol grubundan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kontrol grubundaki geleneksel piyano eğitimi uygulamasının, bu alanlarda anlamlı bir iyileşme sağlamadığı görülmüştür. Bu bulgular, müzik eğitiminde sağlık odaklı ve öğrenci performansını destekleyici programların, özellikle mesleki işlevsellik ve müzikal yetkinlikler açısından kritik bir rol oynayabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Playing the piano is a physical activity that requires a thorough understanding of the body's physiology. The technical and musical challenges expected to be overcome during the educational process can sometimes lead to strain on the musculoskeletal system, paving the way for related disorders. Analyzing piano playing techniques will help identify potential physiological issues and understand the impact of these issues on performance. This study aims to investigate the“Impact of Physiologically Preventive Measures in Piano Education on Upper Extremity Problems and Performance.”The independent variable of the study is an 8-week piano training program that includes targeted preventive measures applied to the experimental group, consisting of students receiving basic piano education in the Music Department at Kocaeli University. In the control group, regular educational activities continued without intervention. The dependent variables of the study are the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaire and the Piano Educators' Observation Form. The research aimed to determine whether the independent variable influenced the dependent variables by forming experimental and control groups. Pre- and post-test measurements were conducted for both groups. No significant difference was found in the DASH scores between the experimental and control groups. This indicates that both groups were in similar physical condition at the beginning and that homogeneous groups were formed before the intervention. The results of the study show significant improvements in the musicianship skills and work module dimensions of the DASH questionnaire for the experimental group. Specifically, the training program that included targeted preventive measures was found to be more effective than the control group in reducing musician-specific disabilities and enhancing occupational performance. On the other hand, it was observed that the traditional piano education applied to the control group did not result in significant improvement in these areas. These findings underscore the critical role that health-focused and performance-supportive programs in music education can play, particularly concerning occupational functionality and musical competence.