İşletmelerde performans iyileştirmede süreç yönetimi yaklaşımının rolü üzerine bir araştırma
Role of process management on improving performance in companies
  1. Tez No: 162108
  2. Yazar: DEMET GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENK ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Değişimlerin hızına uyum sağlanmanın giderek zorlaştığı ve buluşların ortaya çıkma hızının arttığı günümüzde, müşterilerin bilinçlenmesine, ihtiyaç ve beklentilerinin hızlı bir şekilde değişmesine ve ihtiyaç duydukları ürünlerin çok sayıda benzerinin bulunmasına ek olarak, yerel rekabetin yerini global rekabete bırakması da süreç yönetimi düşüncesini doğurmuştur. Bu çalışmada, süreç kalite yönetiminin gerekliliği, süreç kalite yöntemi methodolojisi, süreç kalite faaliyetleri, süreç ölçümlerinin oluşturulması, kontrol noktalarının belirlenmesi, süreç dizaynı ve planlaması, yeni süreçlerin operasyona geçirilmesi ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı işletmelerde performans geliştirmede süreç yönetimi yaklaşımını değerlendirmektir. Kısım IPde konuyla ilgili olarak performansta çarpıcı gelişmeler elde etmek amacıyla iş süreçlerinin temelden yeniden düşünülmesi ve radikal bir şekilde yeniden tasarlanması olarak adlandırılabilen süreç yönetimi ile maliyetlerde azalma, ciroda artış, firma imajının olumlu hale getirilmesi ve müşteri beklentilerini yüksek oranda karşılanmasının mümkün olabileceğine dair bir çalışma yer almaktadır. Kısım lll'de ise Riggs Matriksi örneğiyle de performans mükemmelliğinin kazanılması ve korunmasında kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. ISO 9000 standartları rehberi ve kalite yönetim sistemi ile performans iyileştirme yöntemlerine değinilmiştir. ISO 9000, bir kalite yönetim sürecinin geliştirilmesinde, gerçekleştirilmesinde ve iyileştirilmesinde süreç yaklaşımının benimsenmesi ilkesini içerir. Son olarak da bir hizmet işletmesi World Tatilköyü' nde örnek süreç incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The difficulty in being harmony with the speed of changes, increase of the discoveries at recent years, fast changes in needs and acceptations, existence of many related products of needs & the replacement of local competition into global competition, created the idea of process management. In this study, the need of process quality management, methodology of process quality management, activities of process quality, forming the measurement of process, determination of control points, process design and planning & operation of the new processes are mentioned. The main purpose of this study is the approach of the process management in development of performance in organizations. At part II, the idea of rethinking of the work process from the basic, reprocessing it in radical ways in process management, degrease of costs, increase in endorsement, having more positive firm image, exceeding customer expectations are mentioned. At part III, methods of the gaining perfection in performance & it? preservation are mentioned with the example of Riggs Matriksi. Also touched on the ISO 9000 standards and the quality managemf t systems with the improvement of performance methods. ISO 9000, includes ie acceptance of process approach in improvement, materialization & performir of quality management. Finally, an example of a process at a holiday village that is in hos ality business is researched. VI