Ahmet Mithat Efendi'nin romanlarında kadın eğitimi üzerine bir inceleme
A study on the women education in Ahmet Mithat Efendi's novels
- Tez No: 162128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Tanzimat dönemi yazarları arasında kabul edilen Ahmet Mithat Efendi, dönenimin en üretken yazarıdır. Batılılaşmaya başlamış ve bunun yarattığı buhranı yaşamakta olan bir medeniyetin çocuğu olan yazar, sürekli olarak halkı düşünmüş ve halk için eserler vermiştir. Ahmet Mithat Efendinin eserleri yaşanan problemleri çözmeye yönelik örneklerle doludur. O da döneminin diğer yazarları gibi toplumu kalkındıracak ve özlenilen Batı medeniyetine, ahlâkî değerlerden ödün vermeden ulaşılacak çözümlerin peşindedir. Yazarın eserlerindeki en önemli problem, Batılılaşmaya çalışan Osmanlı toplumunda kadının yeni yerinin ne olması gerektiğidir. Bu konuda sürekli olarak Batılı kadın ile Osmanlı kadınını karşılaştırmış; eğitimin önemine dikkat çekmiştir. Ahmet Mithat Efendi, Tanzimat dönemi yazarları içinde kadın eğitimine en çok önem veren yazarlardan biridir. Ona göre toplumun geri kalmış olmasının nedeni kadınların eğitimsiz oluşlarıdır. Çünkü cahil olan kadının yetiştireceği çocuk da cahil olur. Ancak eğitim görmüş olan kadın, çocuğunu iyi yetiştireceği gibi iyi yetişen o çocuk da devleti için daha faydalı olur. Yazar, Osmanlı kadınlarının da en az Batılı kadınlar kadar eğitim görmelerinden yanadır. Böylece hem ev işlerinde hem de kültürel konularda iyi donatılmış olan bir kadın, hem kocası için“iyi bir eş”hem de çocukları için“iyi bir anne”olabilecektir. Yazar, Osmanlı kadınının eğitim konusunda Batılı kadınlar düzeyine yükselmesini isterken toplum içindeki sosyal mevki ve kılık kıyafet konularındaki özenmeleri de reddeder. Batılı kadınların iffetsizliğe varan serbest davranışlarını tasvip etmez ve bu konuda Osmanlı kadınlarını Batılı kadınlara üstün bulur. Ahmet Mithat Efendiye göre kadın, geçmiş devirlerin kapalı duvarları arasından eğitim sayesinde çıkmayı başarabilecektir. Bu düşünce kendi zamanı için henüz ham olsa da zamanı geldiğinde kadınlar, kamusal alanda dahi hak ettikleri yeri alacaklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Ahmet Mithat Efendi's stories and novels have been examined in order to find the point of view by which women and women education is been given. In the first chapter which is the introduction chapter of our study, various dimensions of women intellect among Turkish people is given, and new identities which women got by the civilization changes has been put forward. Besides, the rights which women got in the field of education during the Reform period which our writer was also in has been examined. From which point of view especially the writers of the Reform period saw women and which problems of women they depicted in their works of art has been touched on. In the second chapter of our research, the women which took place in Ahmet Mithat Efendi's stories and novels have been dealt with, within their social identities. The characteristics of the women -who belong to two different civilization circle- resulting from the different living styles and moral value systems, have been dwelt upon. How a Muslim and a Christian woman transports her social values in which they grew up and how our writer evaluated these in a novel structure have been revealed. The places of the Muslim, non-Muslim and western women in their families and their social positions have been put forward. In this chapter, the subject that the majority of our writer's women characters are composed of women slaves has also been examined deeply. In the first stage of the third chapter of our study, it has been dwelt upon women education in Ahmet Mithat Efendi's stories and novels. To what extent and why our writer gives importance to women education has been revealed. In the other part of the second chapter, it has been dwelt upon the appearent characteristics of the women according to the education degree they took which our writer had taken into his works of art. In the last stage of this chapter, the historical dimension of the feminism movement has been given and to what extent this movement effected women among Ottoman society has been examined. Then, it has been dwelt upon how feminism with westernization penetrated our writer's works of art. In the conclusion part of our study, our fixings about the characteristics of the women and their education status which took place in the works of art of our writer who left a mark on Reform period have beed depicted.