Alt kira ve kiranın devri
Sublease and the transfer of the lease
  1. Tez No: 162158
  2. Yazar: NALAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE HAVUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Alt kira ve kiranın devri, kiracıya, kiralananın kullanımını üçüncü bir kişiye bırakma imkanı veren, hukuki nitelikleri farklı ancak amaçları aynı iki kurumdur. Bu kurumların amacı, ekonomik yönden zayıf olan kiracıları korumaktır. Bunun yanı sıra ticari hayatta da şirketler uzmanlık alanları dışındaki konularda daha profesyonel hizmet verebilmek amacıyla alt kira ve kiranın devri işlemlerine başvurmaktadır Alt kira sözleşmesi, kiralananın kısmen veya tamamen başkasına kiralanmasına ilişkin olarak kiracı ile üçüncü kişi arasında yapılan bir sözleşmedir. Bu durumda hem kiralayan ile kiracı arasında hem de kiracı ile alt kiracı arasında birbirinden bağımsız iki sözleşme söz konusu olur. Alt kiracı ile asıl kiralayan arasında herhangi bir sözleşmesel ilişki olmamasına rağmen, asıl kiralayan Borçlar Kanunumuzun 259. maddesinin üçüncü fıkrası gereği, alt kiracıya doğrudan başvurma imkanına sahiptir. Kiranın devri, kiracının kiracılık haklarını bir üçüncü kişiye devretmesidir. Alt kirada, kiracı ile üçüncü kişi arasında yeni bir kira sözleşmesi yapılmaktayken, kiranın devrinde, kiracı kira sözleşmesinden doğan haklarını, üçüncü kişiye devretmektedir. Kiracının alt kiralama ve kirayı devretme yetkisine sahip olması, yasa veya taraf iradeleriyle bir yasaklamanın getirilmemiş olmasına bağlıdır. Bu yönde bir yasaklama söz konusuysa, kiracı ile üçüncü kişinin yaptığı sözleşme,“caiz olmayan alt kira sözleşmesi”olarak anılır. Buna karşın yasaklamanın varlığı durumunda, tasarruf işlemi niteliğinde olan kiranın devri işlemi geçersizdir. Bu çalışmanın birinci bölümünde alt kira ve kiranın devri kavramları genel olarak incelendikten sonra, ikinci bölümde alt kira sözleşmesi ve bu sözleşmenin asıl kira sözleşmesi karşısındaki durumu, asıl kiralayan, kiracı ve alt kiracının birbirleriyle olan ilişkileri ve alt kira sözleşmesinin sona ermesi incelenecek, üçüncü bölümde ise kiranın devrinin hukuki niteliği, kiralayan, kiracı ve devralan arasındaki ilişkiler ve devralanın kullanma hakkının sona ermesi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sublease and the transfer of the lease are two separate institutions with different legal qualifications which give the lessee the right to leave his utilization of the lease to a third party. Both of these institutions have the same aim which is to protect the economically weak tenants. In addition, some companies practice the procedures of sublease and transfer of the lease, in order to be able to perform more professional services in the areas which are exclusive of their areas of specilization. The sublease agreement is an agreement made between the lessee and a third party regarding the leasing of the rental partially or wholly to a different entity. In this case there are two independent agreements. These agreements are between the lessee and the lessor, and between the lessee and the sublessee. Although there is no contractual connection between the sublessee and the lessor, the lessor has the right to apply directly to the sublessee in accordance with the third article of the 259th clause of Turkish Code of Obligations. The transfer of the lease means the transfer of the rights of the lessee to a third party. While sublease requires a new lease agreement between the lessee and the third party, the transfer of the lease means the transfer of the tenant's rights resulting from the lease agreement to the third party. Whether the lessee has the authority to sublease or transfer the lease depends on whether a limitation is brought out by law or by the volitions of the parties. If such limitation is of question, the agreement made between the lessee and the third party is called an“illegitimate sublease agreement”. However, in case of a limitation, the transfer of the lease which is a dispositive transaction, is void. The first section of this study comprises a general examination of sublease and the transfer of the lease; then in the second section, the sublease agreement and its position against the lease agreement, the relations between the lessor and the lessee and the sublessee, and the termination of the sublease agreement, will be examined. The third section dwells on the legal quality of the transfer of the lease, the relations between the lessor, the lessee and the transferee, and the termination of the utilization right of the transferee. VI