Analiz aracı olarak coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımı: Batı Anadolu mermer sahalarının ve işletmelerinin değerlendirilmesi uygulaması
The use of geographic information systems as an analysis tool: Evaluation practice of Western Anatolian marble fields and companies
- Tez No: 162159
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAP TECİM, PROF.DR. TURGAY ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET İnsanoğlu ilk çağlardan beri inşa ettikleri yapılarda, tapınaklarda, sanat eserlerinde mermeri kullanmıştır. Yüzyıllar boyunca devam eden bu kullanım, günümüzde mermere olan talebi daha da artırmıştır. Dünyada ve Türkiye'de geniş kitlelerin mermere olan talebi, bu doğal zenginliği iç ve dış piyasalar için önemli bir ekonomik değer olma durumuna getirmiştir. Günümüzde Türkiye'nin yer altı kaynakları ihracatında en fazla paya sahip olan mermerin değerinin geç anlaşılması, bu alanda yapılan araştırmaları da geciktirmiştir. Ancak son yıllarda büyük bir atılım gösteren mermercilik, Türkiye madenciliği için önemli bir sektör haline gelmiştir. Türkiye'de işletilebilir mermer rezervlerinin çok olması ve bunun yanında dış ve iç piyasaların taleplerine uygun, özellikle Batı Anadolu'da çeşitli renk ve desenlerdeki mermerlerin bulunması, bu alanda yeni teknolojik yatırımların yapılmasına ve yeni mermer ocak ve işletmelerinin kurulmasına neden olmuştur.“Analiz Aracı Olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin Kullanımı: Batı Anadolu Mermer Sahalarının ve İşletmelerinin Değerlendirilmesi Uygulaması”başlıklı bu tezde, Batı Anadolu mermerleri ve mermer fabrikaları Coğrafi Bilgi Sistemleri'nden yararlanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bilgiler ve ulaşılan sonuçlar, Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin Madencilik Sektörü'nde de başarıyla kullanılabileceğini doğrulamıştır. Özellikle mermer ve mermer işletmeleri ile ilgili verilerden elde edilen bilgilerin son kullanıcılar ve ithalatçılar açısından yarar sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bir diğer önemli sonuç ise, bu çalışmanın daha sonra detaylandırılarak Türk Madenciliği' nin geneli için de uygulanabilirliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mankind has used marble in buildings, temples, art works, which he has erected since the very early centuries. This usage, lasting ages, has increased the demand in marble. The demand of wide masses in the world and in Turkey on marble has made this natural richness an important economical value for outside and inside market. Today, late comprehension of marble, which has the biggest stake on export of underground sources of Turkey, delayed the researches on this field. But marble trade, which progressed too much in recent years, became an important sector for Turkey's mining. The plenty of marble reserves in Turkey that is mineable, however marbles in different colors and ornaments, especially in Western Anatolia, which are appropriate for outside and inside market demands, caused new technological investments and foundations of new marble mines and companies. In this thesis entitled“The Use of Geographic Information Systems as an Analysis Tool: Evaluation Practice of Western Anatolian Marble Fields and Companies”, Western Anatolian marbles and marble factories are analysed by the aid of Geographic Information Systems. Obtained information and reached results approved that Geographic Information Systems can be successfully used in Mining Industry. It is concluded that information, which is obtained from datas, especially on marble and marble companies, will be useful for recent users and exporters. Another important result is that it is seen this work can be applied on general of Turkish Mining Industry, after being detailed. VI