Hizmet pazarlamasında etkinliğin artırılması ve otel işletmelerinde bir uygulama
Efficiency increase in service marketing and a a case in hotel businesses
- Tez No: 162168
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
ÖZET Bir çok işletmenin karşı karşıya kaldığı rekabetçi ortam, çok daha yoğun ve dinamiktir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, modern üretim yöntemleri, istek ve beklentisi artan dana bilinçli müşteriler ve politik engellere karşın hızlı bir sermaye akışı, yeni iş fırsatları ve şiddetli bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Dünya genelindeki bu rekabetçi ortam, hizmet sektöründe de görülmekte ve hizmet sektöründeki işletmeleri en etkin pazarlama uygulamaları ve yeniliklere zorlamaktadır. Hizmet işletmeleri daha bilinçli ve daha seçici davranan müşteriler karşısında, müşteri memnuniyetini öncelikli olarak göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Hizmet sektöründe müşteri memnuniyetinin sağlanması işletmelerin en sık karşılaştıkları problemlerden biridir. Müşteri beklentilerini karşılayan üstün bir kalitede hizmet sunarak müşteri memnuniyetini başarabilen işletmeler varlıklarını sürdürebilecek, pazar paylarını, kârlarını ve dolayısıyla pazarlama etkinliğini artırabileceklerdir. Hizmet işletmelerinin, pazarlama etkinliğini artırabilmeleri için müşterilerine üstün bir değer yaratarak müşteri memnuniyeti ve sadakati.üzerine yoğunlaşmaları, hizmet strateji ve politikalarını bu amaca yönelik olarak uygulamaları gerekmektedir. Müşteriye en yüksek değeri sunan hizmet kalitesi ile memnuniyeti sağlayabilen hizmet işletmeleri, rekabetçi baskılardan da korunma şansına sahip olabileceklerdir. Memnun olmuş müşteriler tekrar satın alma, başkalarına tavsiye etme gibi olumlu davranışlarla birlikte işletmenin imajının artmasında da önemli güç yaratmaktadırlar. Çalışmanın temel amacı hizmet işletmelerinin üstün bir hizmet kalitesi sunarak yüksek düzeyde müşteri memnuniyetini başarma ve pazarlama etkinliğini artırmaya yönelik olarak yararlanabilecekleri pazarlama çabalarını ortaya koymaktır. Bu amaçla, öncelikle hizmet pazarlaması, müşteri memnuniyeti ve pazarlama etkinliğini artırmada işletmelerin yararlanabilecekleri stratejiler ele alınmış, daha sonra müşterilere uygulanmış olan anket verileri kullanılarak çeşitli istatistiki analizler yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The competitive environment that many firms face is much more intensive and dynamic. Despite developments in information Technologies, modern production methods, customers whose wants and expectations increased and political barriers, faster capital flows are creating new job opportunities and an intensive competitive. This competitive environment throughout the world can be seen in the service sector as well and is forcing the firms in the sector to emplow the most effective marketing practices and innovations. Service businesses that are faced with consumers who are conscious and picky in their preferences should primarily consider consumer. Consumer satisfaction is one of the problems that firms face most often. Firms that can satisfy consumer expectations at the level of high quality will be able to maintain their existence and they will be able to increase their market share, profits and marketing efficiency. For service businesses to be able to increase their marketing efficiency they have to focus on consumer satisfaction and loyalty by creating great value for their customers and they have to employ their service strategy and policies for this purpose. Service businesses that can satisfy customer needs through high quality service will have the chance to avoid the adverse effects of competitive pressure r well. Satisfies customers will increase the positive image of the firm by repurchas1' g and recommending the firm to others. The main purpose of this study is to explore marketing efforts that sc /ice businesses can benefit to reach high levels of consumer satisfaction and to i1 rease marketing efficiency. For this purpose, primarily strategies that firms ca use to increase service marketing, consumer satisfaction and marketing effic -ncy are presented. Later, by using data from surveys that had been given to c Vomers a statistical analysis is done.