The personal characteristics of the air force language school trainees and their attitudes towards their coursebooks and instructors
Hava lisan okulu öğrencilerinin kişisel özellikleri ile ders kitaplarına ve öğretmenlerine yönelik tutumları
  1. Tez No: 162182
  2. Yazar: ADNAN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yabancı dil eğitimi veren Hava Lisan Okul Komutanlığında İngilizce öğrenen ve mevcut seviyelerini daha da arttırmak isteyen askeri öğrencilerin kişisel özellikleri ile İngilizce ders kitaplarına ve öğretmenlerine yönelik tutumları hakkındaki görüşlerini öğrenmektir. İzmir Hava Lisan Okul Komutanlığı' nda 2003-2004 öğretim yılında eğitim gören A, B, C, D, E kurlarında bulunan askeri öğrenciler bu çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli verileri toplamada Beşli Likert tipi bir tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için; Frekans, Yüzdelik, Standart Sapma, t-Testten yararlanılmıştır. Araştırma sonunda şu bulgulara ulaşılmıştır: Cinsiyetleri göz önünde bulundurulduğunda Hava Lisan Okulu öğrencilerinin İngilizce'ye yönelik tutumları arasında cinsiyetleri açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Mezun oldukları okullar göz önünde bulundurulduğunda Hava Lisan Okulu öğrencilerinin ders programına yönelik tutumları arasında mezun oldukları okullar açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmiş olup bu farklılık Astsubay Sınıf Okulu mezunlarının lehinedir. Hava Lisan Okulu öğrencilerinin rütbeleri göz önünde bulundurulduğunda öğretim elemanlarına yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir ve söz konusu bu farklılık subay öğrencilerin lehinedir. Hava Lisan Okulu öğrencilerinin kurları göz önünde bulundurulduğunda İngilizce'ye yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. İngilizce öğrenme amaçları ve kurları göz önünde bulundurulduğunda Hava Lisan Okulu öğrencilerinin İngilizce'ye yönelik tutumları arasında anlamlı farklılık vardır ve bu farklılık mesleğinde ilerleme ve yurt dışına atanma amacıyla İngilizce öğrenenlerin lehinedir. Hava Lisan Okulu'na gelmeden önce İngilizce bilgisine sahip olup olmamaları göz önünde bulundurulduğunda Hava Lisan Okulu öğrencilerinin İngilizce'ye yönelik tutumları arasında anlamlı farklılık vardır ve bu farklılık önceden İngilizce bilgisine sahip olanların lehinedir.Mezun oldukları okullar göz önünde bulundurulduğunda Hava Lisan Okulu öğrencilerinin ders kitaplarına yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Rütbeleri göz önüne alındığında Hava Lisan Okulu öğrencilerinin ders kitaplarına yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık vardır ve bu farklılık subay öğrencilerin lehinedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study is to find out about the personal characteristics and the attitudes of the military students who are learning English and desiring to improve their already-existing English levels at the Air Force Language School (TUAFLS) towards their coursebooks and teachers. The populations of the study were composed of the military students who received English language education at the A, B, C, D, and E courses at the Turkish Air Force Language School in İzmir in 2003-2004 academic year. The data were gathered by a Five-Point Likert -Type Attitude Scale For the analysis of the data; Frequency, Arithmetic Mean, Percentage, Standard Deviation, t- Test were used. At the end of the analysis of the data, the research led to the following conclusions: There is not a significant difference between the attitudes of TUAFLS students towards English in terms of their genders. There exists a significant difference between the attitudes of the TUAFLS students towards their course program in terms of the schools from which they graduated and this significance is in NCO (Non-commissioned Officer) school graduates' favor. There is a significant difference between the attitudes of the TUAFLS students towards English in terms of their ranks and this significance is in officers' favor. There is not a significant difference between the TUAFLS students' attitudes towards English in terms of their language levels. There exists a significant difference between the attitudes of the TUAFLS students towards English in terms of their aims in learning English and this difference is in favor of the group that learn English for professional improvement and or abroad assignment. There is a significant difference between the attitudes of the TUAFLS students towards English in terms of their previous knowledge of English prior to their arrival at the TUAFLS. This significance in question is in the favor of students who did have previous knowledge of English. There is not a significant difference between the students' attitudes towards their coursebooks in terms of the schools from which they graduated.VII There is a significant difference between the students' attitudes towards their coursebooks in terms of their ranks. This significance under consideration is in the favor of officers who had a contact with the same set of books in their previous military academy education.