Türk tekstil sektöründeki gelişmeler ışığında askeri dikimevlerinin verimliliğinin incelenmesi
The investigation of the military tailoring workshops according to the growth in the Turkish textile industry
  1. Tez No: 162203
  2. Yazar: AŞKIM DENİZ KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Geniş bir tarihi geçmişe sahip bulunan tekstil ve konfeksiyon sektörünün ilk kez Anadolu topraklarına gelişi, 1071 yılında, Türklerin Malazgirt Savaşı'nı kazanarak Anadolu'ya girmeleri üzerine, pamuklu dokumacılık şeklinde olmuştur. Türkiye ekonomisine önemli oranlarda katkılar sağlayan motor sektörlerin başında yer alan tekstil sektörü kalite ve sayı bakımından da büyüyerek hızla gelişme göstermekte ve optimal büyüklüklere ulaşmaktadır. Genel bir tanımlama yapılırsa, verimlilik, bir üretim ya da hizmet sisteminin ürettiği çıktı ile, bu çıktıyı yaratmak için kullanılan girdi arasındaki ilişkidir. Bu nedenle verimlilik, çeşitli mal ve hizmetlerin üretimindeki kaynakların etken kullanımıdır diye tanımlanır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde mevcut dikimevleri, silahlı kuvvetlerimizin kıyafet ve teçhizat ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir. Kuvvet Dikimevleri ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Kararnamesini hazırlamak ve imalata esas teşkil edecek kıyafet ve teçhizatın modelleri ile bu modeller üzerinde imal edilecek eşyanın en az malzeme ile en ucuza imali konusunda kendi kuvvetleri içinde önderliğe de çalışmaktadırlar. Etkinlik doğru işi yapmaktır. Rasyonellik ise işi doğru yapmaktır. Bu tanımlamadan yola çıkarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin etkinlik ve rasyonellik konusunda yapacağı değerlendirmeyi müteakiben, Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Direktifi'nde belirtilen“Yurt içinden tedarik edilebilen malzemelerin ayrıca Silahlı Kuvvetlerce imali cihetine gidilmeyecektir.”maddesini de dikkate alarak gerekli etüt ve hazırlıkların yapılmasından sonra, Dikimevleri faaliyetleri tamamen özel sektöre havale edilmelidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSRTACT The coming of textile and ready-made clothes sector, in the form of cotton textile industry, to Anatolia land is, as a result of the Turks' winning of Malazgirt battle in the year 1071. The textile sector is one of the biggest sectors in Turkey and is growing fast In general, the productivity is the relationship between the output, which a production system or a service system produces; and the input which is used to create this output. So the productivity is defined as the active use of the various goods and services. The tailoring workshops of The Turkish Armed Forces is in charge of meeting the clothing and equipment needs of the The Turkish Armed Forces and also in charge of preparing the written decree of clothing and designing the clothing models with the minimum usage of materials and within the minimum cost. The activity is doing the right work and the rationalism is doing the work right Acording to this definition and after the evaluation of the Turkish Armed Forces about this definition; some necessary preparations must be made and activity of the tailoring workshops must be transferred completely to the private sector. vn