Son gelişmeler ışığında Türk tekstil sektöründeki ihracat olanakları
Exportation possibilities of Turkish textile industry under the latest happenings
- Tez No: 189679
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETSON GELİŞMELER IŞIĞINDA TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNDEKİ İHRACATOLANAKLARIKINOĞLU, VolkanYüksek Lisans Tezi, Uluslararası İşletmecilik Anabilim DalıTez Danışmanı : Prof. Dr. Semra AytuğHaziran, 2006Tekstil ve konfeksiyon sektörü, dünyada ve ülkemizde gerek üretim sürecindeyaratılan katma değer ve gerekse de İhracat gelirleri içindeki yüksek payı nedeniyleekonomik kalkınma sürecinde önemli roller üstlenen bir sektördür. Türk Tekstil sektörü2005 yılına sivil toplum örgütlerinin çabaları ile nefes alarak girmiş ancak 2007 yılındakotaların tamamiyle kalkmasından sonra özellikle Çin tehdidine karşı uluslararasıpazarlarda rekabet gücünü arttırması zorunlu hale gelmiştir.Bu çalışmada; uluslararası pazarlarda Türk Tekstil sektörünün geleceği ve ihracatolanakları anket tekniği kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk ikibölümünde rekabet ve ihracat ile tekstil ve konfeksiyon sektörü dünya ve Türkiyebazında açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Gaziantep'teki tekstil işletmelerinde yapılananketten elde edilen veriler çerçevesinde analiz yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, Türk tekstil sektörünün ihracat rakamlarınını yükseltmesiiçin farklılaşma stratejisi uygulayarak markalaşma ve imaj oluşturma yönündeçalışmalara devam etmesi, AR-GE faaliyetlerine ağırlık verilerek ürün ve hizmetkalitesini ciddi şekilde yükseltmek gereğini ve maliyetler konusunda firmaların gerekenönlemi almaları yanı sıra devletin gereken desteği vermesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXPORTATION POSSIBILITIES OF TURKISH TEXTILE INDUSTRY UNDERTHE LATEST HAPPENINGSKINOGLU, VolkanM.A. Thesis, Department of International Business AdministrationSupervisor : Prof. Semra AYTUGHaziran, 2006The sectors of the textile and ready-made clothes are undertaking important rolesin the process of economical development both in our country and in the world, whethervalue added which created in the process of production, and or highest rate of revenue inthe export. Turkish textile sector was getting into the year of 2005 with the efforts ofcivilian society organizations, however in the year of 2007, it has to be increase thepower of competition in the international markets, especially against to the menace ofChina, after to be annulled of all quotas completely.In this study, the future of Turkish Textile industry and exportation opportunitieshas been researched with survey method. In this means, competition , exportation, thesituation of Turkish and world textile has been explained. In the third part the data uponthe survey made in Gaziantep textile companies have been analysed and interpreted.At the end of the research, it is concluded that the Turkish textile industry shouldpursue differentiation strategy and go through with branding and image creation, shouldgive importance to R&D and soundly increase the product and service quality as well asthe necessity of government support to decrease the costs beside the precautions whichcompanies should take.