Tekstil sektörünün gelişme trendi ve Antalya bölgesi'nin tekstil ürünleri üretim potansiyelinin değerlendirilmesi
The Developing trend of textile industry and evaluation of production capability of textile products in Antalya region
- Tez No: 64140
 - Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Türk tekstil sektörünün, niteliği açısında incelendiğinde AB ülkeleri arasında pamuk üretiminde 1. sırada, pamuk ipliği üretiminde de 9. sırada olduğu görülmektedir. İhracat rakamlarının %40'ını da tekstil ve konfeksiyon ürünleri oluşturmaktadır. Tekstilin bölgesel dağılımı, merkezin Marmara Bölgesi özellikle de İstanbul olduğunu ortaya koymaktadır. 1997 yılı ITKEB tahminlerine göre, hazır giyim - konfeksiyon ihracatının 7.1 milyar Dolar, tekstil ve hammadde ihracatının 2.8 milyar Dolar olacağı bildirilmiştir. Türkiye'nin, Dünya' nın en büyük pamuklu ürün ithalatçısı olan Avrupa'nın etkili bir kurumu Eurocotton'ın üyesi olması, bundan sonraki gelişmeler ve ilişkiler açısından olumlu etkileneceği kanısı uyanmaktadır. Tekstil sektöründeki bu birleşmenin daha sonra konfeksiyon sektörü ile de entegre olup, en kısa zamanda bir federasyon çatısı altında ülkemizin tüm tekstil ve konfeksiyon sektörünün en güçlü şekilde temsil eden, sektörü dış piyasalarda layık olduğu yerini almasını sağlayacaktır. Türkiye, tekstil ve hazır giyim sektöründe, teknolojisi, yetişmiş insan gücü, bilgi birikimi ve yatırımlarıyla Avrupa'nın üretim merkezi haline gelmiştir. 1 Ocak 1996' da gerçekleştirilen GB'nin en iyi şekilde işlemesi ve tekstil sektörünün AB ve üçüncü ülkelerle rekabet şansının azalmadan artarak devamı için sorunların temeline yönelik çözüm yollarının, tutarlı sanayi, ihracat ve yatırım politikaları ile desteklenmesi ve sektöre, gelişmesine uygun ortamın sağlanması gerekmektedir. Bu çerçevede gümrüklerimizde de gerekli yapısal düzenlemelerin zaman geçirilmeksizin gerçekleştirilmesi, gümrüklerin insan kaynakları ve teknoloji olarak günün koşullarına kavuşturulması gerekmektedir. Sektörde, tanıtımın artırılması, kalitenin yükseltilmesi ve pazar çeşitliliğine gidilmesi üzerinde önemle durulmalıdır. Antalya yöresinde tekstil ihracatı açısından önemli bir potansiyel olduğu görülmektedir. Bölgede tekstil sektörünün dışa açılması için çalışmalar başlatılmış ve araştırmalar devam etmektedir. Turizm açısından önemli bir konuma sahip olan yörenin geleceği için bu alanda ciddi girişimlerde bulunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY Turkish Textile Industry takes the first place in cotton production and the ninth in sewing cotton production among the European Union Countries. 40% of the export figure covers the textile and ready-made products. Regional split of the textile production shows that the centre is now Marmara Region especially Istanbul. Based on 1997 ITKIB projections, exportation figure of ready-made products will reach a value of US$7.1 billion and of textile and raw material a value of US$2.8 billion. Being a new member of Eurocotton, Europe's biggest cotton products importer, Turkey will have a very good trading and marketing advantage and it is assumed that the membership will bring major benefits to Turkey. Turkey has become the production centre of Europe with its technology, trained man power, know-how and investments in textile and ready-made products. In order to protect the positive outcomes of the Customs Union signed on January 1st, 1996, the solutions should be supported with consistent industry, exportation and investment policies. To maintain the competition with European Union and 3rd World Countries, suitable circumstances should be provided for the growth. There should be structural renovation at Customs Houses and Custom Entries in advance based on the human resources and technological view. More emphasis should be put on promotion, high-quality and market orientation of the products. It is seen that there is a potential for textile exportation in Antalya Region. There has been attempts to enlarge the textile Industry and investigations are continuing. There should be more serious studies on the Industry for the future of that lovely tourism centre.