Rekabet Hukukunda teşebbüsler arası irade uyuşmaları yoluyla fiyat tespiti
Fix the price via collusion between undertakings in the competition law
  1. Tez No: 162212
  2. Yazar: VOLKAN KURGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Rekabetin en önemli görünümü fiyat rekabetidir. Fiyat rekabeti, fiyatları olabilecek en alt seviyede tutarak rekabeti teşvik eder. Bu sayede, teşebbüslerin kaynaklarını en uygun şekilde dağıtmasına imkan verir, tüketiciye geniş bir mal ve hizmet yelpazesinden yararlanabilme avantajı sağlar. Fiyat rekabetinin fiyat indirimlerini teşvik edici etkisinden korunmak ve ürün başına karlarını yüksek tutmak isteyen teşebbüsler, fiyatları belirlemek veya en azından kontrol altında tutmak isterler. Bu amaçla teşebbüsler, anlaşmalar, uyumlu eylemler veya birlik kararları yoluyla fiyatı belirlerler. Rekabet hukukunda teşebbüsler arası anlaşma, uyumlu eylem, birlik kararları yoluyla mal ve hizmetlerin alım veya satım fiyatının doğrudan ve dolaylı belirlenmesi hukuka aykırı ve yasaktır. Dolaylı ifadesinden kastedilen, fiyatı oluşturan kar veya maliyet gibi unsurların belirlenmesidir. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un(RKHK) m. 4/2/(a) bendi bakımından yatay(rakipler arasında) fiyat tespiti yasaklanmıştır. Zira, yatay fiyat tespitinin rekabeti sınırlamaktan başka bir amacı bulunmamaktadır. Dikey fiyat tespiti de, RKHK m. 4/2/(a) bendi kapsamındadır. Bununla birlikte, baskı veya teşvik sonucu sabit veya asgari fiyata dönüşmeyen dikey azami fiyat tespiti ve fiyat tavsiyelerine izin verilebilmektedir. Teşebbüsler arası koordinasyon veya iletişim sonucu piyasada görülen fiyat paralellikleri, uyumlu eylem olarak nitelendirilmekte ve yasaklanmaktadır. Bununla birlikte oligopolistik bağımlılık sonucu oluşan fiyat paralellikleri yasaklanmamaktadır. Zira, yasaklamanın kriteri koordinasyon veya iletişimdir. Teşebbüs birliklerinin bağlayıcı nitelikteki kararları veya tavsiyeleri yoluyla oluşan fiyat tespiti de yasaklanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important appearence of the competition is price competition. It encourages the competition via keeping the prices on the minium level available. Thanks to this, it enables the undertakings to distribute their resources in the convenient way and provides the consumer with an extensive variety of goods and services. The undertakings, who aim to protect themselves from the effects of price competititon which encourages the price reductions and to keep the benefits up for each product, would like to fix the prices or at least to take it under control. For this goal, undertakings fix the prices via agreements, concerted practices between themselves and desicions of associations. In the competition law, directly or indirectly fixing the purchase or sale price of goods or services via agreements and concerted practices between undertakings, and decisions and practices of associations of undertakings are illegal and prohibited. The meaning of the indirectly statement is fixing the elements such as cost and profit which form the price. In the article 4/2/(a) of The Act On The Protection Of Competition, horizontal(between competitors) price fixing is prohibited. Because, it doesn't aim at any other goal except from the restricting the competition. Also, vertical price fixing is in the article 4/2/(a) of the Act. However, vertical maximum price fixing and price recommendations which doesn't change into static or minimum price fixing as a result of pressure or encourage are permitted. Price parallelisms that are seen in the market as a result of coordination or connection between undertakings, are described as concerted practice and prohibited. However, price parallelisms as a result of oligopolistic addictions are not prohibited. Because, the criteria of prohibition is coordination or connection. Price fixing which is formed via the binding decisions or recommendations of associations of undertakings are also prohibited. vu