Yabancılaşma kuramına çağdaş sosyolojik yaklaşımlar
Contemporary sociological approaches to alienation theory
  1. Tez No: 162213
  2. Yazar: MUHAMMET ERTOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yabancılaşma sosyal bilimlerde şemsiye bir kavramdır. Bilimsel literatürde olduğu kadar gündelik dilde de sıkça kullanılmaktadır. Sosyal bilimlerde, özellikle felsefe ve sosyolojide, toplumsal çözümleme ve eleştirinin anahtar kavramlarından biridir. Hegel, bilinçle varlık/toplumsal varlık arasındaki diyalektik ilişkiyi çözümlemek için yabancılaşma kavramına başvurmuştur. Yabancılaşmanın daha sosyolojik içerikli kullanımına ise, ilk olarak, Marx'm ekonomi-politik ve felsefe üzerine kaleme aldığı ilk dönem yazılarında rastlanmaktadır. Marx tarafından bu kavram tarih felsefesinde, kapitalizm, din ve toplum eleştirisinde yoğun olarak kullanılmış ve bir kurama dönüştürülmüştür. Günümüzde yabancılaşma, yine eleştirel bir içerikle kullanılmaktadır. Toplumsal sorunların ifade edildiği kavramlar ve ele almış tarzları değişmekle birlikte, problem alanları büyük ölçüde aynı kalmaktadır. Nitekim çağdaş sosyolojide de bu kavrama bürokratik kapitalizm, gündelik yaşamın mekanikleşmesi ve kitle toplumunun hem eleştirisi hem de çözümlenmesi amacıyla başvurulmaktadır. Böyle olunca, yabancılaşma yine din, politika, ekonomi, iletişim ve kültür gibi temel toplumsal kategorilerle ilişkilendirilmektedir. Kavramın klasik kullanımları ile modern yorumları arasındaki benzerlik, kavramsal analizlerde ve sorunların tespitinde ortaya çıkmaktadır. Çalışmada seçilen örnekler, bu kavramsal devamlılığı, kuramın eleştirel niteliğini, toplumsal süreçlerin ve sorunların ortak yönlerini tespit etmeyi amaçlamıştır. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alienation is an umbrella concept in social sciences. It is widely used not only in scientific literature but also in everyday language. However, in social sciences, in particular in philosophy and sociology, alienation is one of the key concepts of social critics and analysis. Hegel appeals to the concept of alienation in his analysis of dialectical relation between consciousness and being and also between consciousness and social being. The more sociological use of the concept is found firstly in Marx's early writings on economy-politics and philosophy. Marx heavily employs this concept in his philosophy of history and in his critique of capitalism, religion and society and develops a social theory out of it. Today, the concept of alienation is still used as a critical content. Even though the concept and the approaches may vary, the field of problems described by the concept of alienation remains more or less the same. Thus, in contemporary sociology this concept is still used for analyzing and criticizing the bureaucratic capitalism, standardization of everyday life and the mass society. Consequently, alienation is yet related to basic social categories such as religion, politics, economy, communication and culture. The similarities between classical and contemporary usage of alienation reveals itself in conceptual analysis and the definition of the problems. The purpose in choosing certain examples in this study, our aims are to establish the common features of social problems and to discover the commonalities of social processes and to show the conceptual continuity and the critical aspect of the alienation theory. VI