Bilgi teknolojilerinin tedarik zinciri performansına etkileri
Effects of information technologies on supply chain performance
- Tez No: 162215
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Globalleşen dünyada işletmelerin rekabet gücünü artırabilmek için performanslarını üst seviyede tutmaya ihtiyaçları vardır. Teknolojinin hızla gelişmesi firmaların hizmet ettikleri pazarların genişlemesine neden olmuş, genişleyen pazarlar işletmelerin nakliye ve lojistik maliyetlerini artırmıştır. Artan maliyetler ve rekabet koşulları sadece işletmelerin değil, işletmelerin içinde bulunduğu tedarik zincirinin de performansını artırma gereği doğurmuştur. Günümüzde işletmeler, verimliliği artırmak ve performansı üst seviyeye çekmek için bilgi teknolojilerinden faydalanmaktadırlar. Bir tedarik zincirinde bitmiş ürünün son kullanıcıya ulaşana kadar hammadde tedarikçisinden başlayıp üretici, dağıtım kanalı ve perakendeciye kadar geçen süreçte maliyetleri en aza düşürmek ve mümkün olan en kısa sürede son kullanıcıya ulaşmasını sağlamak tedarik zinciri yönetiminin ana hedeflerindendir. Bu hedeflere ulaşabilmek için işletmelerin sadece kendi bünyelerinde bilgi teknolojilerini kullanmaları yeterli olmamakta, aynı zamanda tedarik zinciri içinde ve zincir üyeleri arasında da bilgi teknolojilerinin kullanması gerekmektedir. Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetimi ayrıntılı olarak incelenmiş, bilgi teknolojilerinin tedarik zinciri üyeleri arasında ve kullanılan kurumsal kaynak planlama sistemleri ile entegrasyon gereksinimine nasıl cevap verebileceği konusunda çeşitli analizler yapılmıştır. İşletmelerde performans ölçüm ve denetim sistemlerinin oluşturulması ile ilgili ayrıntılı inceleme yapılmış, tedarik zinciri performansı farklı kriterlere göre sınıflandırılmıştır. Çalışmanın ana amacı bilgi teknolojileri kullanılarak bir tedarik zinciri performansını izlemektir. Bu amaç doğrultusunda Netsis kurumsal kaynak planlama yazılımı kullanarak metal işleme ve kablolama sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede tedarik zinciri performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies need to improve their performance to compete their competitors in global markets. Rapid development of the technology expanded the market area and this caused to increase logistic and transportation costs. In the case of higher costs, companies must improve supply chain performance as much as their selves. Today, companies use the information technologies to be more efficient and to improve the performance. The main purpose of a supply chain management is to obtain lower cost and shortest delivery and lead time on the process of final product. The final product has a process which is through the raw material suppliers, manufacturers, distributors to the end user. To realize the purpose of a supply chain management, information technologies have to be used between the supply chain members in addition to use of companies their selves. In this study, supply chain management described in details and analyzed the integration between suppliers and integration between Supply Chain Management and Enterprise Resource Planning systems by using information technologies. The required parameters determined to choose the right performance measurement system for the companies and the Supply Chain which is comprised of the companies their selves. The aim of this study is to observe the performance of a supply chain by using information technologies. Finally, a performance of a supply chain has been analyzed by using Netsis ERP software in a Metal and cable company. VI