The perception of America through the eyes of female immigrants
Kadın göçmenlerin gözünden Amerika'nın algılanması
- Tez No: 162214
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZE ÖZGÜVEN, Y.DOÇ.DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 'Amerikan Rüyalarını gerçekleştirme umudu ile Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiş bulunan farklı azınlık guruplarına dahil kadın göçmenlerin gözünden Amerika'nın algılanması incelenmiştir. Edebiyat eserlerinin, üretildikleri donemi ve toplumu yansıttıkları fikri esas alınıp Amerika'da yaşamış farklı azınlık gruplarına ait kadın yazarların romanlarının da iyi birer kaynak olduğu düşünülmüştür. Dolayısıyla, Yahudi göçmen grubu için Anzia Yezirska'nın Bread Givers adh romanı; Çinli grup için M. Elaine Mar' a ait Paper Daughter ve İtalyan göçmen grubu için de Tina De Rosa' nm Paper Fish adh romanı ele alınmıştır. Tezin amacıma uygun olarak, romanlar edebi yada dilbilimi açısından değil her bir romanın ana karakterlerinin yaşantılarından yola çıkarak, yazarların temsil ettiği azınlık gruplarının Amerika' daki deneyimlerinin ve kadın karakterlerin iki kültür arasında yaşadıkları kimlik arayışı ve ben olma sürecinin bu romanlara nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Kadın bakış açısı esas alındığından feminist çalışmalardan da faydalanılmıştır. Tezin konu gelişiminde, ele alman yazarların ve eserlerinin daha iyi anlaşılabilmesi açısından incelenen azınlık gruplarının geldikleri ülkelerdeki yaşam koşulları ve onları göç etmeye zorlayan sebepler ve neden göç etmek için Amerika'yı seçtikleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca romanların otobiyografik özelliklerinden dolayı, romanların özetlerine ek olarak, yazarların yaşamları hakkında da kısaca bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims at analyzing and depicting the perception of America through the eyes of female immigrants, belonging to different ethnic groups who migrated to the United States with the hope of realizing their 'American Dream'. As the works of literature are commonly accepted to reflect the cultural events of the societies and the period they are written in, ethnic autobiographical novels written by female authors from different ethnic minority groups living in the United States are considered to be the best sources for our study in our thesis. The three novels studied are Bread Givers, by Anzia Yezierska, a Jewish American; Paper Daughter, by M. Elaine Mar, a Chinese American; Paper Fish, by Tina De Rosa, an Italian American. With respect to the aim of our study, the novels are mainly analyzed with regard to their cultural contexts they were produced in rather than their literary or linguistic aspects. Moreover, as the emphasis of our study is on females, we also analyzed the characters making use of feminist criticism. Furthermore, the historical and autobiographical facts on which the novels are based are explained in detail in order to emphasize the realities reflected in the novels. VI