1955-1963 Kıbrıs'ta yeraltı faaliyetleri ve Türk Mukavemet Teşkilatı
1955-1963 underground activities in Cyprus and Turkish Resistance Organization
- Tez No: 162222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
ÖZET Kıbrıs konusunu özellikle 1950'Ii yıllardan itibaren uluslararası kamuoyunun gündemine getirerek, Büyük Yunanistan ideali çerçevesinde Enosis rüyasını gerçekleştirmek ve Kıbrıs adasını da Yunanistan'a bağlamak düşüncesindeki Yunanistan'ın bu çabaları boşa gittikçe adadaki huzursuzluk da gittikçe artmaya başlamıştır. Zorla yaptırılan ve sonucu da belli olan plebisit sonrasında Kıbrıs'ı silah zoruyla Yunanistan'a bağlama çabaları ivme kazanır ve emekli bir Yunan subayı olan Grivas tarafından EOKA tedhiş örgütü kurulur. Teşkilâtın çekirdeği Yunanistan'ın başşehri Atina'da Grivas ve Makarios tarafından atılır, altyapı burada hazırlanır ve harekete geçilir. EOKA'nm hazırlıklarını ve kuruluşunu Kıbrıs adasında da tamamlaması sonrasında 1 Nisan 1955 tarihinden itibaren önce İngilizlere ve İngiliz askeri birliklerine karşı başlatılan saldırılar, kundaklama faaliyetleri, sabotaj ve öldürme girişimleri daha sonra kısa zamanda bütün adaya yaydır ve Türkleri de içine alacak şekilde büyür. EOKA terörü karşısında çaresiz kalan İngiliz idaresi de ne yapacağını bilmez bir haldedir ve özellikle Türklere yönelik cinayetlere tedbir alması da mümkün değildir. Klasik politikası çerçevesinde daha sonra“Böl ve yönet”politikasını Kıbrıs'ta da uygulamaya geçen İngiliz idaresinin bu tutumu karşısında Kıbrıslı Türkler tamamen kendilerini müdafaaya yönelik olarak arayış içerisine girmeye başlarlar. Kendilerini korumaya yönelik olarak tedbirler almaya çalışan Kıbrıslı Türkler etkili olmaktan uzak Karaçete, Volkan, 9 Eylül gibi mahalli bir takım teşkilâtlar kurarlar. Ancak bu teşkilâtlanmaların EOKA karşısında çaresiz kalmasıyla beraber yeni arayışların içerisine girilecek ve profesyonel bir örgütlenme ortaya çıkacaktır. Rauf R. Denktaş, Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Kemal Tanrısevdi tarafından kurulan Türk Mukavemet Teşkilâtı daha sonra Türkiye'nin devreye girmesiyle tamamen profesyonel, disiplinli, eğitimli ve gizlilik içerisinde faaliyetlerini sürdüren bir teşkilât olarak bütün ada sathına yayılacak ve bütün Kıbrıslı Türkleri kapsayacak şekilde görev yapacaktır. Tamamen savunma amaçlı olarak tesis edilen Türk Mukavemet Teşkilâtı, Kıbrıslı Rumların Akritas Planı olarak adlandırdıkları Türkleri topyekün imhaya yönelik harekete geçtikleri 21 Aralık 1963 tarihine kadar bu özelliklerini korur ve EOKA'nın aksine masum sivillere karşı herhangi bir eylemin içerisine girmez. 21 Aralık 1963 tarihine katar ketumiyetini koruyan teşkilât bu tarihten itibaren ortaya çıkarak Rum saldırılarına karşı koyar ve Kıbrıslı Türklerin topyekün imha edilmelerini engeller. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Greece has firstly brought Cyprus to international scene and public in 1950's so as to realize Enosis dream in the light of Megali Idea. Since all what they have tried were useless to annex Cyprus, then the turmoil and the chaos on the island started increasing gradually. In subsequent to the plebiscite with the result known in advance, and carried out by force, Greek efforts to annex Cyprus to Greece gets a noticeable tendency, and the terrorist organization named EOKA gets founded by an ex-Greek officer called Grivas. The crux of the organization gets formed in Athens, the capital city of Greece with Grivas, and Makarios, the infrastructure gets planned, and the organization gets into the activity. In subsequent to the preparation and foundation of EOKA in Cyprus island as well, the attacks, arsons, sabotages, and killing occurring in the very beginning of 1st April 1955 at first against the British subjects and the British military barracks spread, soon after, all over the island including the Turks. The British Administration on the island being in dilemma doesn't know how to react, and it is hardly possible to take precautions against the butchery of the Turks. Taking the traditional British“Divide and Rule policy under way”, the Turks on the island start getting together only in consideration of self-defense. Turkish Cypriots trying to protect themselves against EOKA terrorism and horror found some local organizations named Karaçete, Volkan, and 9 Eylül all of which are far away from being effective. Since these organizations are ineffective against EOKA, a new process comes to the surface, and a professional organization happens to occur. Turkish Resistance Organization founded by Rauf R. Denktaş, Dr. Burhan Nalbantoğlu, and Kemal Tannsevdi will soon spread all over the island, soon after Turkey gives a hand, as a professional, well-trained, disciplined organization in secrecy including all the Turkish Cypriots. Turkish Resistance Organization founded thoroughly for the purpose of defense keeps all its characteristics up to the date on which mass-butchery of the Turkish Cypriots on the island gets started in the light of Akritas Plan by Greek Cypriots in 21st December 1963, and unlike EOKA, takes no actions against the innocent civilians. Turkish resistance Organization keeping its secrecy up to 21st December 1963 challenges against the Greek Cypriot assaults and prevents the mass-butchery of the Turks by the Greek Cypriots.