Türk Mukavemet Teşkilatı
The Turkish Resistance Organisation
  1. Tez No: 440888
  2. Yazar: MEHMET UĞRAŞ AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kıbrıs adası, sahip olduğu stratejik konumdan dolayı yüzyıllardan beri çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle bu çalışma yapılırken önce adanın Türkiye ve dünya açısından jeopolitik önemine değinilmiştir. Kıbrıs sorununun temelleri, Kıbrıs'ı da“Büyük Yunanistan'ın”sınırları içerisinde gösteren ve 1796 yılında yayınlanan ilk“Megali İdea”haritasıyla birlikte atılmıştır. Kıbrıs'ta ENOSİS'e yönelik asıl olaylar, adanın yönetiminin 1878 yılında Osmanlı Devleti tarafından, Rusya'ya karşı desteğini alabilmek için geçici bir süre için İngiltere'ye bırakılmasıyla başlamış ve giderek tırmanmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası dünya konjonktüründe sömürgelerin bağımsızlıklarını kazanma sürecine girilmesi nedeniyle, Rum'lar silahlı mücadeleye başlamıştır. 1 Nisan 1955'te EOKA Örgütü kurulmuştur. EOKA şiddeti karşısında Kıbrıs Türk toplumu içinde 1955'ten itibaren direniş örgütleri kurmuştur. Ancak kurulan bu örgütler etkili olamamıştır. Bu nedenle, Kasım 1957'de Türk Silahlı Kuvvetleri öncülüğünde, TMT kurulmuştur. TMT, Ağustos 1958'den 1963'e kadar gayri nizami harp yöntemlerine göre çalışan, gizli bir yeraltı direniş örgütü olmuştur. 21 Aralık 1963 tarihinden itibaren ise yerüstüne çıkarak herkesçe bilinen silahlı güç olmuştur. TMT Ada'daki Türk toplumundan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığı destekle 1963 sonrasında, 11 yıl boyunca Türk halkının canını, malını ve namusunu koruma görevini başarıyla yerine getirmiştir. ANAHTAR KELİMELER: TMT, ENOSİS, EOKA.
Özet (Çeviri)
Cyprus island has hosted various civilizations due to its strategic location on the Eastern Mediterranean region. Because of this reason, while studying this, firstly, I tried to mention the geopolitical importance of the island for Turkey and world. The origin of the Cyprus problem was based with the first“Megali Idea”map, published in 1796 and showing the Cyprus in“Great Greece”borders. The real events for the goal of ENOSIS have started with the leaving of the govenering of the Cyprus temporarly by Otoman Empire for support of England against Russia in 1878 and gradually incerased. Armed struggle based on liberation processes stemming out from the world conjuncture after the Second World War. EOKA established on April 1, 1955. Turkish Cypriotes organized resistance organs against EOKA atrocities as of 1955. However these organs were not be successful. TMT was therefore established on November 1957 by Turkish Army Force. TMT was an underground resistance organ working according to unconventional warfare methods from August 1958 to 1963. It revealed itself as of December 21, 1963 and turned out to be military force Which known by every body. Consequently, in Cyprus, the need of Turkish society and Turkish Army Force TMT completed its duty successfully in protecting the Turkish people's life, properties and honor with the support of them during 11 years after 1963. KEYWORDS: TMT, ENOSİS, EOKA.