Avrupa Birliği'ne yönelik tarım ürünleri ihracatından karşılaşılan tarife dışı engeller ve bunların aşılmasında alternatif bir uygulama örneği olarak ekolojik tarım
Non-tariff barriers on agriculture products exportation between Turkiye and EU and organic farming as an alternative aplication example on negotiating those berriers
- Tez No: 162221
- Danışmanlar: PROF.DR. METE OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tarım sektörü, insanların beslenmesiyle doğrudan ilgili olduğu için dünyanın varoluşundan beri ülkeler için stratejik önemini korumuştur. Son yıllarda takip edilen ekonomi politikaları çerçevesinde Türkiye bir sanayi ülkesi olma yolunda ilerlerken, toplam çalışan nüfusun %32,7'sini istihdam etmesi, GSYİH içersinde %13 ve toplam dış satım içersinde %11,2 paya sahip olması tarım sektörünün hala önemini koruduğunu bize göstermektedir. Ülkemizin dışsatımda ve dışalımda %55 dolayında paya sahip olan AB, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağıdır. Bu durumda coğrafi yakınlığın ve tarihsel süreç içersinde gelişen ilişkilerin etkisi oldukça fazladır. Türkiye'nin tarım ürünleri dışsatımında AB'nin payı %35 dolaylarındadır. Ülkemizin AB'ne yönelik tarım ürünleri dışsatımının toplam dışsatıma göre düşük kalmasının çeşitli nedenleri vardır. Bunların içinde en önemlilerinden birisi de dış ticarette karşılaşılan tarife dışı araçlardır. WTO/GATT görüşmelerine bağlı olarak son yıllarda gümrük tarife oranlarında büyük düşüşler yaşanırken, özellikle gelişmiş ülkelerde, rekabet gücü yüksek olan ürünlerin ithalatını kısıtlamak amacıyla tarife dışı teknik engel uygulamalarında büyük artış görülmüştür. Söz konusu engellerin sağlık, güvenlik, çevre ve tüketicinin korunması gibi haklı gerekçelere dayandırılması ve tespit edilmelerinin son derece güç olması bu artışı daha da hızlandırmaktadır. Diğer taraftan bütün dünyada yaşanan çevre katliamı, tüm canlıları ve gelecek nesilleri ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Bu nedenle, AB gibi gelişmiş ülke ve/veya ülke gruplarında insanların çevreye olan duyarlılığı her geçen gün daha fazla artmakta, özellikle gıda maddesi seçiminde daha bilinçli davrandıkları gözlemlenmektedir. Bu durum, gıda maddelerinin üretiminden pazarlamasına kadar tüm sürecin tekrar gözden geçirilmesi gerekliliğini zorunlu hale getirmiştir. Gelişen tüketici bilinciyle birlikte söz konusu ülkelerde doğal olarak üretilen ekolojik ürünlere olan talep artmakta ve bu ürünlerin pazar payı hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu ortam, coğrafi iklim ve toprak yapısındaki çeşitlilik nedeniyle hayli değişik tarım ürünlerin üretim ve ticaretinde potansiyele sahip olan ülkemiz için önemli ihracat olanağı yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Agriculture has been an important sector for countries because of its connection with people's nourishment since the world existed. It shows us how important agriculture sector with its share of %11,2 in total exporting, %13 in GDP and %32,7 employment in working population. Türkiye has become an industrial country during the last decade due to the economy politics which have been carired out European Union has share of %55 in exporting and importing of our country is the major trade partner of Türkiye. In that situation, georaphical location and relations which have improved in the history are the main reasons. EU has share of %35 in Türkiye agriculture product exportation. There are some reasons that Türkiye's share of agriculture product exportation is lower than the share of total exportation to EU. One of the most important of them is Non-Tariff Barriers on foreign trade. Non-Tariff Barriers have increased in recent years because of the restriction on importing while customs tariffs have been decreasing related to WTO meetings. Those barriers are based on health, security, environment and consumer protection. On the other hand, especially in developed countries, people have become more concerned about environment and food safety because of environmental pollution that have occurred all over the world. These scares prompted an increasing number of consumer to seek healty products. The perceived health benefit of consuming organic food is reflected by strong growth. There is an increasing trend for organic food market and Türkiye has many advantages in organic production in order to extend its exportation figures.. VI