Taşımalı ilköğretim okullarında taşımalı gelen 6. sınıf öğrencileriyle yerli öğrencilerin, fen bilgisi dersinin seçilmiş ünitelerindeki başarıları ve derse yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of 6th class mobile student's success levels and tendencies in selected chapters related to science course thought in mobile elemantary schools
  1. Tez No: 162224
  2. Yazar: ÖZCAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 1991 yılından itibaren, ülkemizde nüfusun az veya dağınık olduğu yerlerde, öğrenciler belirli merkezlerdeki okullara günübirlik taşınarak ilköğretim hizmeti almaktadır. Bu uygulama“Taşımalı İlköğretim Uygulaması”olarak adlandırılmaktadır. Fen Bilgisi dersi, Türk Milli Eğitim Sistemi'nde ilköğretim 4-5-6-7-8. sınıflarında okutulmaktadır. Birinci kademe Fen Bilgisi derslerini sınıf öğretmenleri verirken, ilköğretim ikinci kademe Fen Bilgisi dersleri, branş öğretmenleri tarafından okutulur. Yürürlükte olan ders programı, 2518 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanarak, 2000-2001 eğitim-öğretim yılında yürürlüğe girmiştir. Fen Bilgisi dersinin en genel amacı, öğrencide bilimsel kuşku uyandırmak ve bilime karşı olumlu tutum geliştirmektir. Bu çalışma, ülkemiz eğitim sisteminde önemli yeri olan“Taşımalı ilköğretim”uygulamasında,“Taşman Öğrenciler”ile“Yerleşik Öğrenciler”arasında, altıncı sınıf Fen Bilgisi ders başarılan ve Fen Bilgisi dersine yönelik tutumları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ilköğretim birinci kademe eğitimlerini, kendi köylerinde ve okullarında tamamlayarak, altıncı sınıfta taşımalı ilköğretim sistemine dahil olan öğrenciler ile okulun bulunduğu yerleşim yerinden gelen öğrencilerin ders başarılan ve tutumları incelenmiştir. Fen Bilgisi ders başarısı ve Fen Bilgisi dersine yönelik tutumlar, taşıma merkezi eğitim kurumuna olan uzaklığına göre, oluşturulmuş taşımalı ve yerleşik öğrenci gruplan üzerinde incelenmiştir. Bu amaçla; sosyal-ekonomik ve kültürel yönden, benzer özelliklere sahip okullarda çalışılmıştır. Araştırma ilgili bakanlığa ve eğitim çevrelerine, Temel Eğitim' de arzulanan okullaşma oranım gerçekleştirmek için, bir çıkış yolu olarak görülen Taşımalı ilköğretim Uygulaması'nın verimliliği üzerine fikir vermesi bakımından katkı sağlayacaktır. Araştırmanın örneklemini İzmir ili Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinden toplam 11 Taşıma Merkezi İlköğretim Okulu oluşturmaktadır. Bu okullardaki öğrenci özelliklerine ait betimleme türü bir çalışmadır.Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1- Okulun bulunduğu yerleşim yerinden gelen altıncı sınıf öğrencilerin Canlının İç Yapışma Yolculuk, Vücudumda Neler Var, Yaşamımızı Yönlendiren Elektrik ve Uzayı Keşfediyoruz ünitelerindeki ders başarısı, taşımalı öğrencilere göre daha yüksek çıkmışta. 2- Okulun bulunduğu yerleşim yerinden gelen altıncı sınıf öğrencilerin Fen Bilgisi dersine yönelik tutumları ile taşımalı gelen öğrencilerin tutumları arasında, anlamlı fark bulunmamışta. 3- Taşımalı gelen altıncı sınıf öğrencilerin, Canlının İç Yapışma Yolculuk, Vücudumda Neler Var, Yaşamımızı Yönlendiren Elektrik ve Uzayı Keşfediyoruz ünitelerindeki ders başarılan, okula olan taşınma uzaklığına göre incelendiğinde, gruplar arası anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 4- Fen Bilgisi dersine yönelik tutumlar, taşımalı gelen öğrencilerin, okula olan taşınma uzaklığına göre incelendiğinde, gruplar arası anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the year 1991, in some regions with low and scattered population, students in certain locations are providing Elementary School Education by moving to schools every day. This method is termed as“Mobile Elementary School Education”. Science Course, in Turkish National Education System is thought in 4-5-6-7-8* years in elementary school. In first stage while Science Course is offered by elementary school teachers in second stage Science Courses are given by branch teachers. Current instruction program is validated in 2518 number Review and included in 2000-2001 instruction year. Most fundamental purpose of Science Course is to promote scientific curiosity and a positive approach over a student. This study is carried out to find out approaches of Science Course and success levels of sixth year students related to“Moved Students”and“Settled Students”in“Mobile Elementary School Education”implementation. During the study, success levels and approaches of the students in their 6th years whom completed their first stage educations in their own villages and schools was investigated. Science Course success levels and approaches were investigated, distance of settlement related to mobile and firmly settled student groups. In that purpose, investigations were concentrated on socio-economical and culturally similar schools. This study will provide support in the course of contributions of Mobile Elementary School Implementation which is considered as an important tool for reaching to desired expansions of school education. Sample of the study was constituted of 1 1 Mobile Center Elementary School in Izmir city Foça, Menemen and Aliağa towns. It is a kind of study, based upon exemplification of students compositions. Findings of the study can be summarized as follows: 1. Success levels of the students of 6 year students coming from school's locations for Science Course was higher than mobile students.2. No significant variation was held between 6th year students from the settlement region of students and mobile students related to their curiosity for Science Course. 3. No significant variations were met when success levels for Science course was examined according to mobile student's distance to school. 4. No significant variations were met when approaches for Science course was examined according to mobile student's distance to school.