İlköğretimde taşımalı eğitim sistemi uygulamasına ilişkin öğretmen ve yönetici görüşleri
Transported system in elemantary education, the point of wiev teachers and managers
- Tez No: 109206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ÖMER BEYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİMDE TAŞIMALI EĞİTİM SİSTEMİ UYGULAMASINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİ GÖRÜŞLERİ Danışman: Yr&Doç.Dr.Hacı Ömer BEYDOGAN 2001-SAYFA:71 Jüri :Yrd.Doç.Dr.Hacı Ömer BEYDOGAN Yrd.Doç.Dr.Hasan ŞEKER Yrd.Doç.Dr.Lokman TURAN Bu araştırmada, taşımalı eğitim uygulaması incelenmiş ve sistemin sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Erzurum İli Aşkale ilçesinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin görüşüne başvurulmuştur.Bunun için her iki meslek grubuna yönelik olarak satandart bir anket formu hazırlanmıştır. İlgili anket formu öğretmen ve yöneticilere uygulanmıştır. Araştırmanın problemi; öğretmenlerin ve yöneticilerin taşımalı eğitim sistemi ile ilgili görüşlerini tespit etmek ve böylece taşımalı eğitim uygulamasının sorunlarını tespit etmeye yöneliktir. Bu temel problem doğrultusunda aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1 -Taşımalı eğitime istek kimden geldi? 2-Bölgede taşımalı eğitime hazırlık amacıyla hangi ön inceleme çalışmaları yapıldı? 3 -Merkez okulun seçiminde hangi kriterler göz önüne alındı? 4-Taşımalı eğitim uygulaması ilköğretimin yaygınlaştırılmasında ne derecede etkili olmuştur? 5-Taşımalı eğitimin genel basan düzeyine etkisi ne yönde olmuştur? 6-Uygulama ile öğrencilere ne tür yeni olanaklar sağlanmıştır? 7-Taşımalı eğitim birleştirilmiş sınıflı eğitim uygulamasını nasıl etilemiştir? 8-Sınıf mevcutları uygulama sonucunda nasıl değişmiştir? 9-Taşımalı eğitimin finansmanı nasıl ve hangi kurumlar tarafından sağlanmaktadır? 10-Taşımalı eğitim için ayrılan ödenek yeterli midir? 1 1 -Taşımalı eğitim genel eğitim maliyetini nasıl etkilemiştir? 12-Taşıma sırasında meydana gelen problemler nelerdir? 13-Taşınan öğrencilerin yemek ihtiyaçları nasıl sağlanmaktadır? 14-Taşımada dolayı merkez okulların idari yapısı nasıl etkilenmiştir? 15-Taşıma uygulamasından kaynaklanan psikolajik ve fizyolojik sorunlar nelerdir? Bu çerçevede alman öğretmen ve yönetici görüşleri % ve frekans cinsinden istatistik teknikleriyle analiz edilip özet tablolar halinde sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde taşımalı eğitim uygulaması ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESİS TRANSPORTED SYSTEM İN ELEMANTARY EDUCATION, THE POÎNT OF WIEV OF TEACHERS AND MANAGERS Advisor : Assist. Prof. Hacı Ömer BEYDO?AN 2001 - PAGES : 71 Jury : Assist. Prof. Hacı Ömer BEYDO?AN Assist. Prof. Hasan ŞEKER Assist. Prof. Lokman TURAN In this study,the activity of transporting education has been studied and its problems have been tried to be found outFor that reasan it has been applied to the point of views of the teachers and directors in change of Aşkale Erzurum. So a standard inguiry has been prepared about these two groups. And the inquiry has been applied to the teacher and directors. Two problem of this study; it has been tried to understand the point of views of the teacher and directors about the problems of transporting education. With the help of these problems the questions below have been tried to answer: 1 - Who was the desire of the transporting education desired from by? 2- What kind of activities in transporting education were done in this region? 3- Which criterias were used to choose the central school? 4- How has the transporting education influanced to vary the training application? 5- How has the transporting education influanced the general succes level of education? 6- What kind of possibilities have been given to the students by the studying transporting education? 7- How has the transporting education influanced the co-educating class education applications? 8- How have the quantities of classes changed? 9- How and who has the financial needs of the tranporting education supported by? 10- Are these financial supports enough? 11- How has the transporting education influanced the general education expenditares? 12- What kind of problems are seen during the activities of transporting education? 13- How have the needs of eating of the students obtained? 14- How has the directing form of the schools influanced? 15- What are the psychological and fisyological problems? Whith the help of this study the point of views of the teachers and the directors analysed with persentage frequences system and presented in pictures. At the end of this study some importent suggestions have been presented according to the results handed.