Normal ve taşımalı eğitim yapan resmi ilköğretim okul yönetici, öğretmen ve sekizinci sınıf öğrencilerinin okul (örgütsel) etkililik algıları
The School effectiveness perceptions of administriators, teacher and the eighth grade students in public normal and transported elementary schools
- Tez No: 122499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET PEHLİVAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde önce araştırmanın bir özeti yapılmakta, daha sonra da araştırmanın bulgularına göre ulaşılan sonuçlara yer verilerek öneriler sunulmaktadır. Özet Bu araştırma, Türk eğitim sistemindeki ilköğretim okullarının etkililiğinin sistemdeki ilköğretim okullarının türlerine (normal eğitim yapan ilköğretim okulu, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu), bu ilköğretim okullarındaki işgörenlerin görevlerine (yönetici, öğretmen), onların cinsiyet ve kıdemlerine göre değişip değişmediğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma ile ayrıca yukarıda sözü edilen taşımalı ve normal eğitim yapan ilköğretim okullarında öğrenim gören sekizinci sınıf öğrencilerinin de okul etkililiği ile ilgili algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu ilköğretim okullarına ilişkin örgütsel etkililik 7 boyutta;“Yönetici”,“Öğretmenler”,“Öğrenciler”,“Okul İklimi”,“Eğitim- Öğretim Süreci ve Ortam”,“Veli Katılımı ve Çevre”ve“Okulun Fiziksel Durumu”tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu amaçlarla katılımcıların, söz konusu boyutlara ilişkin algılarını belirlemek üzere araştırmacı tarafından birisi yönetici ve öğretmenler için ve diğeri de öğrenciler için iki veri toplama aracı Etkili Okul Anketi (1) ve Etkili Okul Anketi (2) geliştirilmiştir. Öntest ve sontest on dört okulda 50 yönetici, 100 öğretmen ve 120 öğrenciye uygulanmıştır (ön ve sontest yapılan okulların adları ve katılımcıların sayıları Ek-4'de gösterilmiştir). Her iki ölçeğin yapı geçerliliği için faktör analizi tekniklerinden biri olan Temel Bileşenler Analizi ve bununla birlikte, her iki ölçeğin kendi içindeki birbirinden bağımsız alt faktörlerini belirlemek için de Varimax Dik Döndürme Yöntemi kullanılmıştır. Sonuçta her iki ölçeğin de 7 boyuttan oluştuğu görülmüş; bunlara yukarıda da sözü edildiği gibi“Yönetici”,“Öğretmenler”,“Öğrenciler, ”Okul İklimi“, ”Eğitim-Öğretim Süreci ve195 Ortamı“, ”Veli Katılımı ve Çevre“ ve ”Okulun Fiziksel Durumu“ isimleri verilmiştir. Araştırmanın evrenini, Malatya'nın merkezinde ve 13 ilçesinde (Akçadağ, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan ve Yeşilyurt) bulunan taşımalı ve normal eğitim yapan 796 resmi ilköğretim okulu yöneticisi, öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma yansız olarak seçilen örneklem üzerinde yapılmıştır. Örneklem seçiminde; Malatya ili içindeki taşımalı eğitim yapan okulların dışında kalan okulların belirlenmesinde yansız örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Her iki alt evrenden oluşturulan örneklemde, yöneticiler dışında kalan öğretmen ve öğrencilerin belirlenmesinde oranlı eleman örnekleme kullanılmıştır. İki alt evrenden oluşan iki örneklem grubu alınmıştır. Birinci alt evreni oluşturan Malatya ili ve 13 ilçesinde taşımalı eğitim yapan ve sekizinci sınıfı bulunan 99 okulun 23' ünde görev yapan 55 yönetici, 120 öğretmen ve aynı okullarda eğitim gören 175 öğrenci olmak üzere toplam 350 kişilik bir örneklem grubu alınmıştır. İkinci alt evreni oluşturan Malatya ili ve 8 ilçesinde normal eğitim yapan ve sekizinci sınıfı bulunan 142 okulun 23'ünde görev yapan birinci örneklemdeki yönetici, öğretmen ve öğrenci sayılarının aynısı alınmak suretiyle toplam 350 kişilik ikinci bir örneklem alınmıştır. İki örneklemi oluşturan toplam 110 yönetici; 240 öğretmen ve 350 öğrenciye anket uygulanmıştır. Etkili Okul Anketi 1 ve 2 ile toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS İstatistik programı kullanılmıştır. Yönetici, öğretmen ve öğrencilerin bulundukları okulların okul (örgütsel) etkililiğine ilişkin algıları aritmetik ortalama kullanılarak betimlenmiştir. Araştırmanın birinci alt problemine yanıt bulabilmek için katılımcıların her bir boyuta ilişkin olarak madde ortalamaları, faktör ortalamaları ve sıra değerleri bulunmuştur. Araştırmanın ikinci alt problemine yanıt bulabilmek için iki faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Bu analiz ile araştırma deseninde katılımcıların görev yaptıkları ilköğretim okulu türü ve görevlerinin onların okul etkililik algılarının düzeylerini farklılaştırıp farklılaştırmadığı ve buna196 bağlı olarak bu iki faktörün örgütsel etkililik üzerinde ortak bir etkiye sahip olup olmadığı incelenmiştir. Buna göre yapılan analiz kapsamında iki faktör için temel etki testleri ile ortak etki testi yapılmıştır. Araştırmanın üçüncü alt problemine yanıt bulabilmek için yani, yönetici ve öğretmen alt gruplarında söz konusu algıların normal ve taşımalı ve ikinci bir faktöre (cinsiyet ve kıdem) bağlı olarak değişip değişmediği aynı yaklaşımla test edilmiştir. Varyans analizinin sonucunun anlamlı çıkması durumunda, farklılığın kaynağını bulmak amacıyla grupların ortalama puanları arasında LSD Çoklu Karşılaştırma Testi uygulanmıştır. Araştırmanın dördüncü alt problemini yanıtlamak amacıyla, sözü geçen okullarda öğrenim gören sekizinci sınıf öğrencilerinin okul etkililik algılarının nasıl olduğunu belirlemek amacıyla, onların maddelere verdikleri yanıtların aritmetik ortalaması ve sıra değerleri dikkate alınmıştır. İki öğrenci grubunun etkililik algıları arasında anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığı ise ”t“ testi uygulanarak belirlenmiştir. Karşılaştırmalarda a- =.05 düzeyi esas alınmıştır. Araştırma ile ulaşılan bulgular aşağıda özetlenmektedir. ”Yönetici“ boyutundaki okul etkililiğine ilişkin olarak;. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okullarındaki işgörenlerin (yönetici/ öğretmen) okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okullarının işgörenlerinden; göreve göre ise yöneticilerin okul etkililik algıları, öğretmenlerinkinden daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin ”Yönetici“ boyutuna ilişkin algılarının görev ve okul türüne göre farklılaştığı, buna karşın görev ve okul türü faktörlerinin yönetici boyutunda okul etkililiği üzerindeki ortak etkisinin anlamlı olmadığı bulunmuştur. [F(1,346) =18.81, p.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin ”Yönetici“ boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinkinden daha yüksektir.197. Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre ise farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır [F(1,106) =17.85, p.05; F(ı.ı06) =1.03, p>.05]. [F(3,ıo2) =18.17, p.05; F(3,ıo2)=1.61, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin ”Yönetici“ boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin ”Yönetici“ boyutuna ilişkin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre ise farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır [F(1,236)=42.69, p.05; F(1,236)=1.70,p>.05]. [F(1,232)=39.43, p.05; F(1,232)=1.09,p>.05]. ”Öğretmenler“ boyutundaki okul etkililiğine ilişkin olarak;. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okullarındaki işgörenlerin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okullarının işgörenlerinden; göreve göre ise öğretmenlerin okul etkililik algılarının yöneticilerinkinden daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin ”Öğretmenler“ boyutuna ilişkin algılarının göreve göre farklı laşmadığı, buna karşın okul türüne göre farklılaştığı bulunmuştur. Görev ve okul türü faktörlerinin ”Yönetici“ boyutunda okul etkililiği üzerindeki ortak etkisinin ise anlamlı olmadığı bulunmuştur [F(1,346) = 2.59, p >. 05; F(1)346) = 21.64, p< 05; F(ı,346)=2.20, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin ”Öğretmenler“ boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinkinden daha yüksektir.198.Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır [F(ı,ıo6)= 5.27, p.05; F(ı,ıo6)= 0.81, p>.05]. [F(ı,ıo2)= 5.98, p.05; F(3.ıo2)= 0.06, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin ”Öğretmenler“ boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre ise farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır [F(ı,236)= 27.11, p.05; F(ı,236)= 0.05, p>.05]. [F(ı,232)= 33.25, p.05; F(3,232) = 1.71,p>.05]. ”Öğrenciler“ boyutundaki okul etkililiğine ilişkin olarak;. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okullarındaki işgörenlerin okul etkililik algıları taşımalı eğitim yapan ilköğretim okullarının işgörenlerinden; göreve göre ise yöneticilerin okul etkililik algıları öğretmenlerinkinden daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin ”Öğrenciler“ boyutuna ilişkin algılarının göreve ve okul türüne göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Görev ve okul türü faktörlerinin ”öğrenciler“ boyutunda okul etkililiği üzerindeki ortak etkisinin ise anlamlı olmadığı bulunmuştur. [F(1,346)= 23.48, p.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin ”Öğrenciler“ boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne ve cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve199 cinsiyet faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır. [F(ı,ıo6)=3.78, p>.05; F(ı,ı06)=0.75, p>.05; F(ı,ıo6)=0.25, p>.05].. Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın kıdemlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır. [F(1,ıo2) =4.37, p .05; F(ı,ı02)= 0.46, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin ”Öğrenciler“ boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve cinsiyet faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır. [F(i,236)=15.81, p.05; F(ıı236)= 0.25, p>.05].. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının hem çalıştıkları okul türüne hem de kıdemlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Okul türü ve kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır. [F( 1,2325= 10.21, p.05]. Öğretmenlerin meslekteki kıdemleri arttıkça ”Öğrenciler“ boyutuna ilişkin etkililik algılarının da buna paralel olarak arttığı görülmektedir. Dolayısıyla 6-10 yıl kıdem grubu öğretmenlerinin bu boyuta ilişkin algıları 1-5 yıl grubuna göre ve 16+yıl kıdem grubu öğretmenlerinin de hem 1-5 yıl kıdem grubu ve hem de 6-10 yıl kıdem grubuna göre daha yüksektir. ”Okul İklimi“ boyutundaki okul etkiliğine ilişkin olarak;. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okullarındaki işgörenlerin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okullarının işgörenlerinden; göreve göre ise yöneticilerin okul etkililik200 Algılarının, öğretmenlerinkinden daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin ”okul iklimi boyutuna ilişkin algılarının hem göreve hem de okul türüne göre farklılaştığı bulunmuştur. Buna karşın okul türü ve görev faktörlerinin“Okul İklimi”boyutunda okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmamıştır [F(1.346)=1 4.57, p.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin“Okul İklimi”boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerine göre daha yüksektir.. Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne, cinsiyet ve kıdemlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır. [F(i,ıo6)=2.93, p>.05; F(i,ıo6)=0.69, p>.05; F(ı,ıo6) =0.00,p>.05]. [F(1,102)=3,11, p>.05;F(3,102)=0.82, p>.05; F(3,ıo2)= 0.15,p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin“Okul İklimi”boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve cinsiyet faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır. Okul türü ve kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi ise anlamlı bulunmuştur [F(ı,236)= 13.42, p.05; F{ı,236)= 0.12, p>.05]. [F(iı232)= 16.60, p.05; F(3,232)= 4.32, p.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin“eğitim-öğretim süreci”boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerininkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği; buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır [F(ı,ıo6) = 6.04, p< 05; F(ı,ıo6) = 0.12,p>.05; F(ı,ıo6)= 0.13; p>.05]. [F(ı,ıo2)= 9.21,p ,05;F(3,ıo2)=0.32, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin“Eğitim-Öğretim Süreci”boyutuna ilişkin okul etkililik algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerine göre daha yüksektir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve cinsiyet faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır [F(ı,236)= 41.41, p.05; F(1,236)= 0.00 p>.05].. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının hem çalıştıkları okul türüne hem de kıdemlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Buna göre, okul türü ve kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmuştur [F(i,232)= 32.83, p.05; F(i,ıo6)=0.006, p>.05]. [F(1ı102)=8.14, p.05; F(3ı102)= 0.72, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerin“Veli Katılımı ve Çevre”boyutuna ilişkin okul etkililik203 algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerininkinden daha yüksektir..Araştırmaya katılan öğretmenlerin“Veli Katılımı ve Çevre”boyutuna ilişkin okul etkililik algılarının okul türüne göre farklılık gösterdiği buna karşın cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve cinsiyet faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır [F(i,236)=1 33.80, p.05; F(ı,236)=1.17, p>.05].. Araştırmaya katılan öğretmenlerin“Veli Katılımı ve Çevre”boyutuna ilişkin algılarının hem çalıştıkları okul türüne ve hem de kıdemlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Okul türü ve kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmuştur. [F(ı,232)=93.63, p.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin“Okulun Fiziksel Durumu”boyutuna ilişkin okul etkililik204 algıları, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu yöneticilerinkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan yöneticilerin algılarının çalıştıkları okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyet ve kıdemlerine göre ise farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü/cinsiyet ve okul türü/kıdem faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi anlamlı bulunmamıştır F(i,ıo6)=36.75, p.05; F(ı,ıo6)=1.12, p>.05]. [F(ı,ıo2)=51.25, p.05; F(3.ıo2)=0.63, p>.05].. Okul türüne göre, normal eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerin“Okulun Fiziksel Durumu”boyutuna ilişkin okul etkililik algılan, taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu öğretmenlerininkinden daha yüksektir.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin“Okulun Fiziksel Durumu”boyutuna ilişkin okul etkililik algılarının okul türüne göre farklılık gösterdiği, buna karşın cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Okul türü ve cinsiyet faktörlerinin okul etkililiği üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır [F(i,236)= 167.195, p.05; F(1,236)=1.87, p>.05].. Araştırmaya katılan öğretmenlerin“Okulun Fiziksel Durumu”boyutuna ilişkin okul etkililik algılarının hem okul türüne hem de kıdemlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
219 ABSTRACT The main purpose of this study was to describe the school effectiveness perceptions of administrators, teachers and the eighth grade students in public normal and transported elementary schools in Malatya and it's provinces. Besides, to find out whether school effectiveness differentiates or not according to some variables of the participants and, in comparison, to determine the effectiveness levels of these two types of school. In order to achieve this purpose, the following guestions were investigated; 1. What are the perceptions of administrators and teachers concerning the school effectiveness in public normal and transported elementary schools in terms of“administrator”,“teachers”,“students”,“school climate”,“the process and setting of education”,“participation of parents and environment”and“physical condition of school”dimensions ? 2. Do the perceptions of the participants differentiate on the basis of school type (normal/transported) they work and their task (administrator/teacher) ? Do the school type and task factors affect the seven dimensions of school effectiveness mentioned in the first question? 3. Do the perceptions of participants (administrators/teachers) differentiate on the basis of school type (normal/transported) they work and their; a) gender, b)tenure ? Do the school type and gender/tenure factors affect the seven dimensions of school effectiveness mentioned in the first question? 4. What are the perceptions of the eighth grade students concerning the school effectiveness in public normal and transported elementary schools in terms of the seven dimensions of school effectiveness ? Is there a significant difference between the perceptions of two groups of students ? As mentioned above, the school effetiveness perceptions of administrators, teachers and the eighth grade students were examined in terms of seven dimensions (administrator, teachers, students, school climate, the process and setting of education, partici