Küreselleşme sürecinde kısa vadeli sermaye akımlarının iç ve dış ekonomik denge açısından değerlendirilmesi (1980 sonrası Türkiye örneği)
An evaluation of the short term capital flows the perspective of internal and external balance in the process of globalization: Turkish case with post 1980 period
  1. Tez No: 162238
  2. Yazar: ALİ UĞURLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK AYKUT SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET 1970'Ii yıllardan itibaren gelişmiş ülkelerde kâr hadlerinin düşmesi sorunu, 1990'lı yıllarda gelişmekte olan ülkelere yönelik hızlı sermaye akışının temellerini oluşturmaktadır. 1990'lı yıllara kadar öncelikli amaç olarak ticarette liberalleşmeyi sağlamaya çalışan gelişmekte olan ülkeler, daha fazla refah ve büyüme amacıyla finansal alanda her türlü engeli kaldırmaya başlamıştır. Ancak iç finansal liberalleşmeyi sağlamadan dış finansal liberalleşmeyi (yani sıcak paranın önündeki engellerin kaldırılması) tamamlayan bu ülkeler birbiri ardına krize girmişlerdir. Her yeni kriz sonrası tartışmaya açılan bu politikalar, gelişmiş ülkelerin baskıları sonucu her seferinde hasır altı edilmiş ve yine aynı politikalar sürdürülmüştür. Çalışmada kısa vadeli sermaye akımları ile sıcak para kavramlarına farklı anlamlar yüklenmiştir. Neoklasik iktisatçıların ısrarla kısa vadeli sermaye akımları kavramını kullanmalarına karşı bu akımların olumsuz etkilerine ağırlık veren iktisatçılar sıcak para kavramını yani spekülatif para kavramını kullanmışlardır. Sıcak para kavramı bir yatırım aracı olarak değil, ülkeleri borç batağına sürükleyen ve kaçışı sırasında yarattığı krizler dolayısıyla iflasa sürükleyen bir anlam içermektedir. 1990'lı yıllara kadar sermaye akımlarından izole olmuş olan Türkiye ekonomisi, 1989 yılında uygulamaya konulan 32 sayılı karar ile birlikte bu sürece hızlı bir giriş yapmıştır. Neoklasik iktisatçıların“kesin ve reddedilemez doğru”kavramlarını içselleştirdikleri, finansal liberalleşme olgusu ile karşı karşıya kalan Türkiye ekonomisi bu“doğrunun”sonuçlarını da 1994 yılından itibaren yaşamaya başlamıştır. Sıcak para girişlerinin Türkiye ekonomisi üzerindeki iç ve dış ekonomik dengelere etkileri, çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla, öncelikle sıcak para girişlerinin makro ekonomik dengeler üzerindeki etkileri incelenmiş ve daha sonra, 1991 dördüncü çeyreğinden 2004 dördüncü çeyreğine kadar olan dönemde, sıcak para girişlerinin, iç denge olarak“GSMH”, dış denge olarak“ithalat”üzerindeki Vetkileri eş bütünleşme analizi ile test edilmiştir. Buna göre sıcak para girişleri ile GSMH ve ithalat olguları arasında aynı yönde bir ilişki bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, sıcak para girişi, GSMH ve ithalatı arttırmakta fakat sıcak para çıkışı ise yine GSMH ve ithalatı azaltmaktadır. Bu sonuç sıcak paranın Türkiye ekonomisi üzerinde yaratabileceği etkilerin hiç de azımsanmayacak düzeyde olduğunu göstermektedir. Çünkü bir ülke ekonomisinin hiçbir istihdam ve gerçek refah artışına sahip olmayan bir dinamiğe bağlı olması, ülke ekonomisi açısından her an krize girebilme riskini de taşımaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The matter decreasing of the profit margin in developed countries since 1970s, forms basics of the rapid capital flow direction the developing countries in 1990. The countries that tried to perform the liberalisation on the tradition to 1990s, before all else, began to remove any blocks, in the financial area, goal of more welfare and growth. But, these countries that performed the external financial liberalisation before didn't perform internal financial liberalisation (namely removing the blocks from the hot money), toppled into the recessions, one after the other. These policies that were open for to the discussion after any new crises, were concealed any times, result of the presses of the developed countries, and same policies were reformed again. On the works, different means were given to concepts of the hot money with short timed capital flow. The economists who highlighted the negative effects of these flows, against to Neoclassical economists who use concept of short dated capital flow, used the hot money, and speculative money concepts. The hot money concept includes a mean; drags to the dept sink, drags to the bankruptcy because of the crises during escaping, inside of an investment tool. The Turkish economy that was isolated the capital flows to 1990s, entered this process, rapidly, with the decision that was applied in 1989 year, with 32 numbered. Also the Turkish economy that was faced with the financial liberalisation that internalised“certainly and irrefutable right”by neoclassical economists, began to live the results of this right since 1994. The effects on internal and external economic balances of the Turkish economy's after hot money entering, perform the main goal of the work. For this aim, the effect on the macro-economic balances of the hot money entering were examined, firstly, then the effects on the Gross Domestic Product (GDP) as the internal balance, and“importing”as external balance, are tested with the cointegration analyse in the period that began from 1991 fourth quarter to 2004 fourth quarter VIIRegarding to this, there is a relationship hot money entering with Gross Domestic Product (GDP), and importing facts, on same direction. In other word, the hot money entering increases the Gross Domestic Product (GDP) and importing, but if hot money outputting decreases the Gross Domestic Product (GDP) and importing, again. This result shows that possible effects of the hot money on the Turkish economy were not regard on a level as too little to undervalue. Because, to depend on a dynamic that had not an employment and a real welfare increasing for to a country economy, also entertains a risk about a possible crises at any moment, for the country economy. VIII