Yirmi birinci yüzyılda iktisat bilimine paradigmal değişim ve dönüşüm arayışları: 'İktisadı yeniden okumak'
Searches of paradigmal change and transformation in economics in the twenty-first century: 'Reading economics again'
  1. Tez No: 162246
  2. Yazar: BÜLENT DİZMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Dünyada son yıllarda büyük gelişmeler ve dönüşümler gerçekleşmiştir. Tüm bu değişimlerden dolayıdır ki, insanlar yeni bir yüzyıla adım atarken, birçok problemle ve sorunla karşı karşıyadır. Bu sorunlardan bazıları; işsizlik, fakirlik, açlık, geçim sıkıntısı, çevre kirliliği vs. şeklinde sıralanmaktadır. Eğer bu problemlerin temel özelliklerine dikkat edersek, bu sorunların hepsinin iktisat biliminin alanına dahil konular olduğunu görürüz. Birçok iktisatçıya göre, ekonomik ve sosyal yaşamdaki önemli değişimler ve dönüşümler neticesinde, iktisat bilimi 1970'lerden sonra ciddi bir krizin içine girmiştir. Bu krizler nedeniyledir ki, iktisat biliminde, yirmi birinci yüzyılın problemlerine cevap verebilecek paradigmal bir değişimin ve dönüşümün olanaklarını araştırmaya ihtiyaç vardır. İktisatçılar tarafından, artık iktisadın metodolojisi, felsefesi, varsayımsal ve ideolojik temelleri tekrar ve tekrar düşünülmelidir. Yukarıda belirtilen önem perspektifinde oluşturulacak bu tezin amacı, toplumsal ihtiyaçların neticesi olan yeni gerçekleri keşfetmeye çalışmak ve böylece yeni gerçeklerin insanlar için yeni bir dünya görüşünün şekillenmesine neden olacağını, ya da bunun muhtemelen bir zorunluluk haline dönüşebileceğini göstermeye çabalamaktır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yeni gerçeklerin nedeni olan toplumsal ihtiyaçlar problematiği üzerinde yoğunlaşılacak; ikinci bölümde, yeni gerçekler için yeni bir dünya görüşü araştırılacak; üçüncü bölümde, 'Rönesans'tan Günümüze İktisat Bilimi'ndeki Paradigmal Değişim ve Dönüşüm Tarihi' genel hatlarıyla gözden geçirilmeye çalışılacak; ve dördüncü bölümde ise» 'İktisadı Yeniden Okumak' başlığı altında, yirmi birinci yüzyılda iktisat bilimindeki paradigmal değişim ve dönüşüm arayışları incelecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The great development and transformation have happened in world for last years. Because of them, people have got face to face many problems and difficulties, when they have taken a step to a new century. Some of them are unemployment, poverty, hunger, bad straits, environmental pollution etc.. If we pay attention to basic features of all of these problems, we see that they are included in economics. According to a lot of economist, as a result of the important change and transformation in economic and social life, economics have had a fit of hysterics seriously since 1970. Therefore, there is a necessity to search possibilities of paradigmal change, can give a answer to problems of twenty-first century, in economics. So methodology, philosophy, hypothesises and ideological foundation of it should be think of again and again by economist now. The purpose of this thesis, would be constitute in perspective that reffered its importence above, studies to explore new realities that are result of social needs, and thus, they cause to come into being a new point of view of people, or endeavor to show maybe made it obligatory. The thesis is composed of five sections. Section 1, concentrates on the problematic of social necessities that are cause of new realities. Section 2, inspects a new point of view for new realities. Section 3, reads over quicly 'History of Paradigmal Change and Transformation in Economics from the Renaissance to Today'. Section 4, examines searches of paradigmal change and transformation in economics for twenty-first century under the headgear 'Reading Economics Again'. VI