Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının ulusal hukuk düzenine etkisi ve yerine getirilmesi
The effect and execution of the judgments of the European Court of Human Rights in the national legal order
- Tez No: 162252
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
ÖZET Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, (AİHS) Avrupa Konseyi bünyesinde insan hak ve özgürlükleri alanında kabul edilen ilk uluslararası sözleşmedir. Sözleşme'nin temel amacı kişi hak ve özgürlüklerini garanti etmektir. İnsan haklarını korumaya yönelik uluslararası mekanizmalar, ulusal güvencelerin yetersiz olduğu hallerde devreye giren ikincil bir koruma sağlarlar. Bu prensip Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bakımından da geçerlidir. Ulusal hukukta Sözleşme ve ek Protokoller ile yer verilen hak ve özgürlükler ihlal edildiğinde, bireyler -ve taraf devletler- Avrupa insan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak bîr ihlal hükmü elde edebilirler. Bu çalışmanın amacı, Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi kararlarının taraf hukuk düzenlerinde yarattığı etkileri ve kararların iç hukukta yerine getirilme yöntemlerini incelemektir. Mahkeme'nin Sözleşme'nin 46. maddesiyle ilgili içtihadı uyarınca, ihlalin sorumlusu taraf devletin yükümlülükleri, ihlale son verme, restitutio in integrum sağlama ve yeni ve benzer ihlalleri önlemektir. Bu yükümlülüklerin kapsamı ve taraf devletlerin giderim sağlamak için kullanacağı yöntemler ise saptanan ihlalin kaynağına ve niteliğine göre değişmektedir. Çalışmada, taraf devletlerin AİHS'in 46/1. maddesinden doğan yükümlülüklerini yerine getirirken kullandıkları yöntemler;“yasa değişikliği”,“Mahkeme kararının yayınlanması ve ilgili makamlara iletilmesi”,“polis ve adli personele yönelik eğitim programları”gibi genel etkili tedbirler ve“ulusal yargılamanın yenilenmesi”,“adli sicil kaydının silinmesi”,“ulusal tazmin imkanlarının tesisi”gibi bireysel tedbirler olarak iki alt bölümde ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, Mahkeme'nin AİHS 41. maddeden kaynaklanan hakkaniyete uygun tatmine hükmetme yetkisi ile kendi kararlarının yerine getirilmesiyle ilgili içtihadı da ayrıca incelenmiştir. Son olarak, Bakanlar Komitesi'nin denetim organı olarak ortaya koyduğu fonksiyon ve denetim usulü ile Mahkeme kararlarının etkin ve hızlı biçimde icra edilmesi amacıyla hayata geçirilen yeni yöntemler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Convention of Human Rights, is the first international legal instrument to secure the international protection of human rights under the auspices of the Council of Europe. Fundamental purpose of the Convention is to protect the rights of individuals. International human rights mechanisms play a subsidiary role for the protection of human rights; especially when national guaranties are inadequate. This principle is also valid for the European Convention of Human Rights. Individuals -as well as Contracting States- can file petitions to the European Court of Human Rights when the Convention rights are at stake. This study aims to analyse the effects and implementation of the judgments of the European Court of Human Rights in the national legal orders. According the case law of the Court on Article 46 of the Convention, obligations of the respondent States are, to put an end of the violation, provide“restitutio in integrum”and prevent new and similar violations. Scope of this obligations and the methods which respondent States utilize vary according to the origin of the violation. In this study, the measures taken by the respondent states in order to fulfill their obligations under Article 46/1. of the ECHR are discussed under two sections: general measures such as; legislative amendment, the publication and dissemination of the Court's judgment, planning education programs for judiciary and police, improving prison conditions; and the individual measures such as re-opening of domestic procedures, erasing criminal records and special compensation procedures. Court's power to order just satisfaction based on Article 41 of the Convention and Court's approach on the execution of it's own judgments are also reviewed. Finally, Committee of Ministers' supervisory role and the supervision processes and new methods preferred in order to secure effective and rapid implementation of the judgments are discussed. VI