Türk Ceza Kanununda iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçu
The felony of violation of freedom of labour and work in the Turkish criminal code
- Tez No: 162256
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çalışmamızın konusu, 'Türk Ceza Kanunu'nda İş ve Çalışma Hürriyetinin ihlali Suçu' dur. Bu suç 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 117nci maddesinde yer almaktadır. 01.06.2005 tarihi itibariyle yürürlükten kalkan 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda aynı suç, 'İş ve Çalışma Hürriyeti Aleyhindeki Cürümler' başlığını taşıyan Altıncı Fasıl'da, 201inci maddede düzenlenmekteydi. 765 Sayılı Kanun'un 20 linçi maddesi, dört fıkradan oluşmakta, ilk üç fıkrada unsurları açısından farklılıklar arz eden üç ayrı suç tipi öngörülmekte ve dördüncü fıkrada ağırlaştırıcı sebepler düzenlenmekteydi. Hükümde yer alan bu üç suç tipi doktrinde sırasıyla, 'Çalışma Hürriyetinin Tahdidi veya Meni Suçu', 'Ekonomik Amaçla İşi Bırakmaya Zorlama Suçu' ve 'İşyeri İşgali Suçu' olarak adlandırılmaktaydı. 5237 Saydı Kanun'da yer alan 117nci madde de, 765 Saydı Kanun'un 20 i inci maddesi gibi, unsurları itibariyle birbirlerinden ayrılan çeşitli suç tiplerini içinde barındırmaktadır. Bunlar sırasıyla, linçi fıkrada 'İş ve Çalışma Hürriyetinin ihlali Suçu', 2nd fıkrada 'Sömürü Suçu', 3üncü fıkrada 'Sömürmek İçin Tedarik, Sevk veya Nakil Etmek Suçu' ve 4üncü fıkrada 'Anlaşma İçeriğim Değiştirmeye Zorlama Suçu' ve 'işin Durmasına Neden Olma Suçudur. Görüldüğü gibi 765 Sayılı Kanun'un 201 inci maddesinden farklı suç tipleri yaratılmış, işyeri işgali suçu hükmünden çıkarılmıştır. İşyeri işgali suçuna benzer bir suç tipine, konut dokunulmazlığının ihlali suçunun düzenlendiği 116nci madde içinde yer verilmiştir. Çalışmamızda 5237 Sayılı Kanun'un 117nci maddesinde yer alan suçu, 765 Sayılı Kanun'un 201inci maddesinden yola çıkmak suretiyle, uygulama ve doktrindeki tartışmalar ışığında, maddenin lafzı, burada kullanılan kavramların
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“The Felony of Violation of Freedom of Labour and Work in the Turkish Criminal Code'. This felony is within the scope of Article 117 of the Turkish Criminal Code. The same felony in the Criminal Code numbered 765 abolished as from 01.06.2005 was regulated in Article 201 in the Sixth Chapter entitled 'Felonies Against Freedom of Labour and Work'. Article 201 of the Law numbered 765 is composed of four paragraphs. Three separate felony types which have differences in terms of their elements are prescribed in the first three paragraphs and aggrcvating circumstances are regulated in the fourth paragraph. These three offence types arc entitled 'The Felony of Restricting and Preventing Freedom of Work”,“The Felony of Forcing to Quit Work for Economic Purposes' and ”The Felony of Occupation of Working Place“ respectively in the doctrine. Article 117 in the Law numbered 5237 includes various felony types which differ from each other in terms of their elements as Article 201 of the Law numbered 765 does. These are respectively 'The Felony of Violation of Freedom of Labour and Work' in the first paragraph. 'The Felony of Exploitation' in the second paragraph. 'The Felony of Provision, Sending or Transfer of Persons for Exploitation”in the third paragraph, 'The Felony of Forcing to Amend the Content of Convention' and The Felony of Causing to Stop Work' in the fourth paragraph. As it is seen, some other types of felonies different from Article 201 of the Law numbered 765 have been created and the felony of occupation of working place has been removed from the provision. A type of felony similar to the felony of occupation of working place has been included within Article 116 which regulates the Felony of Violation of Immunity of Residence. In this study, we have focused on the felony prescribed in Article 1 1 7 of the Law numbered 5237, basing upon Article 201 of the Law numbered 765, under the light of practice and discussions within the doctrine and within the framework of the word of the article, the meanings of the concepts used here and the relationship of the provision with other provisions.