Sanal ortamda halkla ilişkiler (İzmir ilinde bir araştırma)
Online public relations (an application in İzmir)
- Tez No: 162259
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Temelleri 1960'h yıllarda atılan ve World Wide Web' in icadıyla ancak 1990'lu yıllarda popülerlik kazanan 'Sanal Ortam', sağladığı bir çok yararın yanında örgüt iletişimine de yeni bir boyut kazandırmıştır. Hızla gelişen teknoloji sayesinde paylaşım olanakları çoğalan ve kültürel olarak birbirlerine yakınlaşan kitleleri etkilemenin en başta gelen yollarından birisi haline gelen 'Sanal Ortam', sunduğu hizmetlerle her geçen gün daha fazla kişiyi ve kurumu kendisine çekmeyi başarabilmektedir. Entelektüel birikimi günbegün artan ve her şeyden haberdar olan bu kitlelerin isteklerine cevap verme zorunluluğunda olan işletmeler ancak ve ancak bu ortamın kurallarını en iyi şekilde uygulayarak hayatta kalabileceklerdir. Böylece, sanal ortam araçları yardımıyla örgüt dışında bulunan hedeflere en etkileyici şekilde ulaşılabilecek, kurum çalışanlarının arasındaki biçimsel ve biçimsel olmayan iletişimi zenginleştirilecek ve dost kuruluşlarla kurulan bağların en verimli şekilde devam ettirilmesi başarılabilecektir. Çağımızda hedef kitlelerle iyi ilişkileri sürdürmenin bir yolu da 'Sanal Ortam' dan geçmektedir. Bu tezde; sanal ortamda süregelen iletişim, tüm yönleriyle aktarılmaktadır. Bu iletişimin bugünü ve geleceği, amaçları, işletmelere ve kitlelere sağladığı olumlu ve olumsuz katkılar; bu tür iletişim esnasında kullanılan araçlar, teknik özellikleri ve iletişim üzerindeki etkileri örneklerle açıklanmaktadır. Çalışma, İzmir'de faaliyet gösteren işletmeler arasında yapılan bir araştırmayla sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 'Cyber Space', whose basics were founded in 1960s, has started to gain its popularity thanks to the invention of World Wide Web barely in 1990s. In addition to its well known benefits, it has furnished organizational communication with a new dimension. On account of rapidly developing technology, masses' sharing opportunities have increased and these masses have become much closer in a cultural manner. 'Cyber Space' which offers various services is attracting more and more people and organizations towards itself, and perhaps becoming the most effective media to influence these targets. The corporations that are responsible to response the unlimited requests of their target masses can survive only if they obey the strict rules of this media. Thus, with the aid of internet systems, they could reach the exterior masses efficiently, enhance the formal and informal communication between their employees, and carry on the existence of the tight bonds with associate corporations. One of the ways of keeping good relationships with these targets is surely 'Cyber Space'. In this thesis; the communication which is continued in cyber space is explained with all its aspects. The today and the future of this communication, its purposes and positive and negative contributions to corporations are clarified; and the cyber space tools, their technical features and impacts on communication are elucidated with examples. This study was concluded by an application which took place among the corporations located in Izmir. VI