Türkiye'deki gıda işletmelerinde kalite yönetim sisteminin işletme performansına etkisi üzerine bir araştırma
A study of the effects of quality systems on firm performance at Turkey food industry
  1. Tez No: 162260
  2. Yazar: GÜLŞAH KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Günümüz rekabet koşullarında toplam kalite yönetimi gittikçe daha fazla önem kazanmakta, kalite sistemleri üzerine yapılan yatırım artmaktadır. Bu durum, kalite yönetim sistemlerinin örgüt performansları üzerine etkisinin önemini arttırmaktadır. Bu tezde kalite kavramı tanımlanmış, kalite yönetim sistemi prensipleri açıklanmış, gıda sektöründeki kalite yönetim sistemleri incelenmiştir. Ayrıca performans kriterlerine ve toplam kalite yönetiminin işletme performansına etkisinin literatür araştırmasına yer verilmiştir. Çalışma, Türkiye'de gıda üretimi yapan firmaların uyguladıkları kalite yönetim sistemlerinin işletme performanslarına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 12 farklı önerge geliştirilmiş, bu önergeleri değerlendirmek amacıyla 2 aşamalı delfi tekniği uygulanmıştır. Delfi sürecinde veri toplamak amacıyla iki farklı anket formundan yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, toplam kalite yönetimi kapsamında uygulanan kalite yönetim sistemlerinin, doğru uygulanması durumunda işletme performansını arttıracağını göstermektedir. Ancak HACCP gibi, gıda güvenliği sistemlerinin işletme performansına etkisi görülmemektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Quality Management has been gaining more importance in current competitive conditions and investments on Quality Systems have been increased. Together with this the importance of the effect of Quality Management Systems on performance of organizations has been risen. In this thesis, Total Quality Management System was defined in general terms, the principles of Quality Management Systems were explained and Food Quality Management Standards were examined with the applications in Turkey. In the present study, literarure review of organizational performance criteria and the effect of Total Quality Management on organization performance were included. This thesis aimed to show the difference of organization performance of the firms qualitatively that was producing food. In order to assess these propositions, two round Delphi study have been conducted. Two different questionnaires have been used for the Delphi process in order to collect data. Elevan participants have agreed to get involved in the Delphi process. The results gained have showed that the quality management systems under total quality management are improved the performance of the organisation if it is correctly applied. However, food safety systems such as HACCP do not make difference of firm performance. VI