Avrupa güvenlik ve savunma politikası'nın Türkiye'ye etkileri
European security and defence policy and its effects on Turkey
- Tez No: 162268
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası gelişmekte olan bir süreçtir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Maastricht Antlaşması' nın hayata geçirildiği 1993 yılından beri, AB'nin ikinci sütunu olan Ortak Dış ve Güvenlik Politikası çerçevesinde bir ortak savunma ve güvenlik politikası oluşturmaya çalışmaktadırlar. Kuzey Atlantik İttifakı içerisinde oluşturulmaya başlanan çalışmalar son yıllarda otonom bir askeri güce sahip bağımsız bir AGSP oluşumu yönünde değişikliğe uğramıştır. Bu değişim Atlantik'in iki yakasındaki önemli görüş ayrılıklarına neden olmuş ve Türkiye gibi AB üyesi olmayan ancak NATO üyesi olan Avrupalı devletler açısından da çeşitli endişelerin oluşmasına neden olmuştur. Bir dönüm noktası olarak kabul edilen 1998 yılındaki Fransız-İngiliz St. Malo Deklarasyonu Avrupa güvenliği konusundaki tartışmaları önemli ölçüde değiştirmiştir. Son dönemdeki gelişmelerin Türkiye'nin Avrupa güvenlik sistemindeki konumuna ve ulusal güvenlik politikalarına etkisi de kayda değerdir. Türkiye, AB bütünleşmesinin dışında kalmamak ve ulusal güvenliği açısından bir kayba uğramamak için AGSP ile bazı kurumsal bağlar kurmak istemektedir. Bu çalışmada, AB'nin güvenlik ve savunma alanlarındaki çalışmalarının Türkiye'ye etkileri açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Security and Defence Policy is an evolving process. Since from the 1993 Maastricht Treaty, the members of the European Union have been trying to form a common security and defence policy within the framework of Common Foreign and Security Policy, which is the second pillar of the EU. The efforts to create European forces within the North Atlantic Alliance have changed direction towards an autonomous military capability. This change in the direction of ESDP, caused some divergence between the two sides of the Atlantic Alliance. And also caused some concerns on the non-EU European NATO members including Turkey. The French-British St. Malo Declaration 1998, has deeply changed the discussions about the European security. The impact of the latest developments on Turkey's position in the European security system and on Turkey's security policies is significant. Turkey wants to have some institutional links to ESDP in order to take part in the decisions on the matters that could affect Turkey's vital national security interests. This study aims to explain the effects of the EU's developments in security and defence fields on Turkey. VI