Avrupa Birliği ve Türkiye'de çalışan kadınların çalışma ve aile yaşamının dengelenmesi
Reconciliation of work and family life of working women in the European Union and Turkey
- Tez No: 162267
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL ERALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Kadın ve erkeklerin işgücü piyasasına katılımları aile yaşamları üzerinde önemli etkiye sahiptir. Aile içindeki çocuk bakımı ve ev işlerini yürütmek sorumluluğu olan kadınlar, işgücü piyasasına katıldıklarına bu sorumlulukları yerine getirmek için gerekli olan zaman ve enerjiye sahip olamamaktadır. İşgücü piyasaları çoğunlukla kadının evde kalarak ailevi sorumlulukları yerine getirdiği ve erkeğin evin geçimini sağladığı geleneksel aile modeli temelinde işlediğinden, çalışanların aile yaşamlarıyla iş yaşamlarını dengeleyebilmeleri konusuna önem verilmemiştir. Oysa günümüzde kadının işgücüne artan katılımı, çalışma ve aile yaşamının birlikte sürdürülmesi zorluklarının yaşandığı iş-aile çatışmasına yol açtığını göstermektedir. Avrupa vatandaşları için daha iyi yaşam koşullar sağlama amacını taşıyan Avrupa Birliği ülkelerinde, kadının işgücüne katılımı olgusu hız kazanmakta ve bu durum gerek üye ülkelerde gerekse Birlik düzeyinde çalışma ve aile yaşamının dengelenmesine yönelik önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Aksi takdirde kadınlar işgücü piyasasında eşitsizliklerle karşılaşmaya devam edecek ve eşit muamele ve fırsat ilkesinin gerçekleştirilmesi yönündeki hedefe ulaşılamayacaktır. Türkiye de Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülke olarak dengeleme politikası çerçevesinde getirilen Birlik düzeyinde getirilen düzenlemeleri iç hukukuna aktarmak zorunda kalacaktır. Bu çalışmada Avrupa Birliği ve üye ülkeler düzeyinde çalışma ve aile yaşamının dengelenmesi çerçevesinde aldıkları önlemler incelenecek ve Türkiye'deki yapılarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The participation of women and men to the labour market has important effects on their family lives. When the women, who have responsibility for childcare and home work, participates to the labour market they don't have enough time and energy to take over these resoponsilities. Reconciliation of work and family has not been a concern because the labour markets generally function on the traditional family model where women stay at home to take care of children and home and where men work outside to porvide economic welfare of his family. However, increasing participation of women to the labour market leads to work-family conflict which means facing difficulties while maintaining their work and family life. In the Member States of the European Union which has an aim to provide European citizens with better working conditions, the participation of women to the labour market has taken speed and this situation requires that both member states and th EU have to take measures which are necessary to the reconciliation of work and family life. Otherwise women will continue to face inequalities in the labour market and it won't be possible to arrive at the aim to realising the principle of equal treatment. Türkiye, as a member state to the EU will have to adapt her internal law to European regulations. In this study the meaures at the EU and member state level to realise reconciliation of work and family life will be examined and compared with those in Türkiye. VI