Kazançların zamanlılığı bakımından muhasebenin ihtiyatlılık prensibi: Istanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) uygulaması
Conservatism principle of accounting in terms of earnings timeliness: Evidence from Istanbul Stock Exchange (ISE)
  1. Tez No: 162281
  2. Yazar: MUSTAFA GÜROL DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmanın asıl amacı ihtiyatlılık prensibini genel ve geniş bir perspektifte tanımlamaktır. İhtiyatlılık prensibi birçok yazar ve akademisyen tarafından değişik bakış açılarından tanımlanmıştır. Bilanço tabanlı ya da gelir tabanlı olmasına bağlı olarak, ihtiyatlılık tanımlarda bazı farklılıklar ortaya çıkabilir. Tanımlardan sonra ihtiyatlılığın kaynakları ve bazı farklı boyutları ele alınmıştır. Ayrıca, gelirlerin kalitesinin önemi, ölçülmesi ve bu gelir rakamlarının kullanıldığı alanlar açıklanmıştır. Ardından, süreklilik, zamanlılık, gelirlerin bilgisel içeriği ve tahakkuk kalitesi gibi bazı kavramlar tartışılmıştır. Diğer bir önemli konu olarak, ihtiyatlılık prensibinin bilanço tabanlı veya gelir tabanlı olmasına veya şartlı ya da şartsız olmasına göre sınıflandırılması açıklanmıştır. Çalışmanın ikincil amacı ise, Türk muhasebe sisteminde asimetrik zamanlılık olup olmamasını açıklamaktır. Bunun için, (çalışmada Basu modeli olarak adlandırılan) Basu (1997) tarafından uygulanan model temel alınmıştır. Bu model cari dönem karları ile kar açıklamalarına cevap olarak ortaya çıkan eşzamanlı piyasa getirilen arasında bir ilişki aramaktadır. Ancak, model Beaver (1980) ters regresyonunu uyguladığı için, getirilerin eşzamanlı karlar üzerindeki regresyonunu tanımlamaktadır. Basu modeline göre beklenen sonuç; azalan getirilerin azalan karlarla, hemen hemen aynı oranda, karşılanmasını; diğer taraftan getirilerdeki herhangi bir artışın en azından belli bir miktara kadar karlarda bir artışla karşılanmaması gerektiğidir. Ancak çalışmanın sonuçları, düzeltilmiş olan ve olmayan verilerin ikisi için de, beklenenler ile uyumlu çıkmamıştır. Çalışmaya göre, İMKB'ye kote finansal olmayan firmaların muhasebe uygulamalarında asimetrik zamanlılık yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first aim of the study is to define conservatism principle in a general and wide perspective. Conservatism principle is defined by many authors and academicians in different perspectives. Some differences may occur between the definitions, which is sourced from being balance sheet based or earnings based conservatism. After the definitions, sources and some other dimensions of the conservatism are taken up. Also, the importance and measurement of earnings quality and the ways those earnings numbers are used are explained. Some other concepts, such as persistency, timeliness, information content of earnings and accruals' quality, are discussed then. As another important subject, the classification of conservatism according to being balance sheet based or income based and being conditional or unconditional is explained. The second aim of the study is to explore whether there exists an asymmetric timeliness in Turkish accounting system. To do this, the model (in the study called Basu model) applied by Basu (1997) is taken as a framework. This model looks for the relationship between current reported accounting earnings and the contemporaneous market returns as responses to the earnings releases. However, since the model uses Beaver et al. (1980) reverse regression method, it defines the regression of returns on contemporaneous earnings. The expected result, depending on Basu model, is that, the decreases in return levels are met by decreases in earnings levels, almost at the same rate; on the other side, any increase in return levels should not be met, at least to some extent. However the results from the study, for both adjusted and unadjusted data, are not consistent with the expectations. According to the study, there exists no asymmetric timeliness in the accounting treatments of non-financial firms quoted in Istanbul Stock Exchange. VI