İslâm Hukuk metodolojisinde açık ve kapalı lafizlar
Explicit and implicit terms in İslamic Law methodology
  1. Tez No: 162282
  2. Yazar: MEHMET BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışma, İslâm hukuk metodolojisinin bir bölümünü oluşturan açık ve kapalı lafızlarla ilgili bir araştırmadır. Tezimiz iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde, açık lafızları ele aldık. Açık lafızlar, mananın anlaşılması konusunda herhangi bir açıklamaya ya da dış unsura ihtiyaç duymayan kavramlardır. Açık lafızlar, manaya delâletlerinin kuvvetli oluşuna göre; muhkem, müfesser, nass ve zahir olmak üzere dört kısma ayrılmaktadır. İkinci bölümde, kapalı lafızları inceledik. Kapalı lafızlar, manalın anlaşılması için bir açıklamaya ya da dış unsurlara ihtiyaç duyan lafızlardır. Kapalı lafızlar da manaya delâletinin zayıflığı açısından; müteşâbih, mücmel, müşkil ve hafi olmak üzere dört kısma ayrılmaktadır. Biz her iki bölümde de bu lafızları incelerken, mukayeseli bir araştırma yapmayı hedefledik. Sonuç bölümünde ise, İslam hukuk metinleriyle diğer hukuk metinlerinin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için hukukî kavramların özümsenmesi kanaatine vardık. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is concerning with the terms in Islamic Law Methodology. Here, we try to take up the explicit and implicit terms in wiev of dedication of the meaning Our thesis consist of the second chapter and the consequence. İn first chapter, We deal with the explicit terms. The explicit terms don't need the explanation or external factor in order to understand. Explicit terms consist of four part. Those; zahir, nass, mufesser and muhkam from the stand point of the distinction of the meaning İn second chapter, We take up the implicit terms. The implicit terms need the explanation or external factor in order to undertand. The implicit terms consist of four part as well as. Those; hafi, muşkil, mücmel and mutashabih. İn both chapter we thouch on opinion of four Suni legal schools of jurisprudence. İn the consequence, We emphasize important of the terms by dealing with the text of Qur'an and Sünneh. V