İdari Yargılama Hukukunda kanun yolu olarak itiraz
Objection as an application to higher court in Procedure of Administrative Justice
  1. Tez No: 162303
  2. Yazar: MEHMET MURAT HAŞAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHLİS ÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Hukuk devleti ilkesinin varlığı bakımından idarenin eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olması büyük bir önem taşır. Bu denetim ülkemizde (kural olarak) idari yargı tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak diğer yargı düzenlerinde olduğu gibi idari yargıda da mahkemelerin kararlarının hukuken yanlış verilebilmesi ihtimali karşısında bu kararlara karşı kanun yollan öngörülmüştür. Bu tezin konusunu idari yargılama hukukundaki kanun yollarından biri olan itiraz kanun yolu oluşturmaktadır. Buna göre tezin birinci bölümünde öncelikle kanun yolu kavramı ve idari yargılama hukukundaki diğer kanun yollan ele alındıktan sonra itiraz kanun yolu diğer kanun yollarıyla kıyaslanarak farklı ve benzer yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde itiraz kanun yolunun amacı ve idari yargılama hukukundaki diğer itiraz hallerine değinilerek yine bir kıyaslamaya girişilmiş ve son olarak da itiraz kanun yoluna hangi kararların konu olabileceği ve ilgili tartışmalı hususlar ortaya konulmuştur. Tezin ilk iki bölümünde itiraz kanun yoluna genel bir açıdan bakılmış iken üçüncü ve son bölümünde, itiraz kanun yolu usulü, süreci ve bu süreç sonunda alınacak kararlar derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada, mevcut yasal düzenlemeler, değişiklik tasarısı, öğretideki görüşler yanında yargı kararlarından da mümkün olduğu ölçüde faydalanmaya gayret gösterilmiş, sonuç kısmında ise itiraz kanun yolu ile ilgili tespitlere ve itiraz kanun yolunun daha iyi işlemesini sağlamak için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The judicial review against all actions and acts of administration, has a great importance for the existence of rule of law. This review is done by (as a rule) administrative courts in our country. Against the probability of legally wrong decisions, higher courts exist for administrative courts, as they exist for other courts. The subject of this thesis is objection, which is a kind of application to higher courts in procedure of administrative justice. In the first chapter of this thesis, we studied on the meaning and kinds of applications to higher courts and we tried to explain the differences and similarities between objection and other applications to higher courts. In the second chapter, we wrote about the aim of objection, the other objection types in procedure of administrative justice as a comparison and we wrote about the decisions which might be brought to objection application and pointed out the controversial subjects. In the first two chapters of the thesis, we looked at objection, from an obtuse angle, but in the third and last chapter we examined the procedure, the process of objection application and the decisions which will be made after this process in depth. In the study, in addition to the body of current law, draft of law and opinions of doctrine, we also tried to benefit from judgments as far as possible and in the outcome, we gave place to establishings about objection and suggestions for a better process of objection. VI