Dünya deniz ticaret filosunda uluslararası gemi ve liman tesisleri güvenliği (ISPS) kodu uygulama süreci analizi
An analysis of applying period of international ship and the port facility security code in the world merchand fleet
- Tez No: 162318
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENDER ASYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
TÜRKÇE ÖZET Denizcilik endüstrisine, 1980'li yıllarda güvenlik açısından bakıldığı zaman karşılaşılan tehditler; hırsızlık, silahlı soygun, korsanlık, uyuşturucu kaçakçılığı, kaçak yolcu ve adli suçlar olmaktayken, 1980'li yılların sonlarına doğru bu denizde güvenlik tehditlerine terörde eklenmiştir. ISPS kodun ve SOLAS 1974 anlaşmasının denizde güvenlik ile ilgili kurallarının ortaya çıkmasına sebebiyet veren teröründe dahil olduğu güvenlik tehditleri, deniz ticareti ve deniz taşımacılığına yapacağı olumsuz etkileri ortadan kaldırılması veya. etkilerinin azaltılması amacıyla ISPS kodun ve SOLAS 1974 anlaşmasının denizde güvenlik ile ilgili kurallarının oluşmuştur. 1 Temmuz 2004'te yürürlüğe giren ISPS kod ve SOLAS 1974 anlaşmasının güvenlikle ilgili olan gereklerinin yerine getirilmesi için sorumluluklar taraflar arasında paylaştırılmıştır. SOLAS 1974'e taraf olan devletler, ISPS kod kapsamında olan gemilerin yönetimin yapıldığı denizcilik şirketleri ve ISPS kod kapsamında olan liman tesislerinin, ISPS kod ve SOLAS 1974 anlaşmasının güvenlikle ilgili olan gerekleriyle ilgili mevcut sorumluluklarını belirtilmektedir. ISPS kodun ve SOLAS 1974 anlaşmasının denizde güvenlik ile ilgili kurallarının uygunluğunun kontrolü amacıyla kontrol ve uygunluk tedbirleri geliştirilmiştir. Ayrıca gemilerin yönetiminin yapıldığı denizcilik şirketleri tarafından da uygulandığı gibi Liman Devlet Kontrolleri tarafından da bu kontrol ve uygunluk tedbirleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada denizde güvenlik konusu; ISPS kodun ve SOLAS 1974 anlaşmasının denizde güvenlik ile ilgili kurallarının yürürlüğe girmesinden sonra deniz ticaret filosu üzerindeki uluslararası denetim rejiminin önemli bir parçası haline gelen“Liman Devleti Kontrolü”kapsamında uygulama süreci incelenmiştir. Bu incelemede Liman Devleti Kontrolleri'nden Karadeniz Mutabakat zabtı istatistiki verileri (1 Temmuz 2004 - 1 Temmuz 2005), Paris Mutabakat zabtı istatistiki verileri (1 Temmuz 2004 - 1 Temmuz 2005), Tokyo Mutabakat zabtı istatistiki verileri (1 Temmuz 2004 - 1 Temmuz 2005) ve USCG Liman Devlet Kontrolleri istatistiki verileri (1 Temmuz 2004 - 1 Temmuz 2005) taranarak deniz ticaret filosunun söz konusu denetlemelerdeki denetim sonuçlan ortaya konması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET In the maritime industry, before 1980s, threats are theft, robbery, piracy, illegal drugs, stowaway and criminal acts. Also was added maritime security threats that was terrorism end of the 1980s. Terrorism that causes ISPS code and SOLAS 1974 act the related rules of the maritime security consisting of maritime threats determined or reduced negative effects maritime trade and maritime transportation. The mandatory implementation of the ISPS Code and SOLAS 1974 act the related rules of the maritime security had come into effect on the 1st July 2004. The overall objectives of the Code are establish an international framework involving co operation between contracting goverments, goverment agencies, local administrations and the shipping industry to detect security threats and take proactive measures aganist potential terrorist attack. The new and revised SOLAS Regulations related to security and the ISPS Code provisions in relation to compliance and control apllies to the ships (including shipping company). Also Port State Control is a used control mechanism among the shipping industry to ensure the effective implementation of the ISPS Code. In this study, the subject of the maritime security; ISPS Code and SOLAS 1974 act the related rules of the maritime security is an outstanding and integral part of the international control regime on the Merchant ships. Black Sea MOU inspections databese to be scanned for this applying period (1 July 2004 - 1 July 2005), Paris MOU inspections databese to be scanned for this applying period (1 July 2004 - 1 July 2005), Tokyo MOU inspections databese to be scanned for this applying period (1 July 2004 - 1 July 2005) ve USCG inspections databese to be scanned for this applying period (1 July 2004 - 1 July 2005) in order to see the magnified picture maritime security new and revised SOLAS Regulations related to security and the ISPS Code of the World Merchant Fleet performance at the inspections. VI