Avrupa'daki etnik uyuşmazlıkların çözümü: Kosava örneği
Ethnic conflict resolution in Europe: The Kosava case
  1. Tez No: 162317
  2. Yazar: SERKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Etnik uyuşmazlıklar her zaman uluslararası gündemde bulunmuştur ve bulunucaklardır. Bu nedenle üzerinde cereyan ettikleri toprakların istikrarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için daha yakından incelenmeleri gerekir. Çalışmamda bu krizin altında yatan nedenleri ele alıp, bu krizi tüm yönleriyle aydınlatmaya ve bu uyuşmazlığı diğerlerinde farklı kılan etmenleri açıklamaya çalışacağım. Bu krizin çözümünde Birleşmiş Milletler her ne kadar tartışılmaz bir rol üstlenmişse de, çalışmamı özellikle Avrupa'ya odaklayıp, krize bu bakış açısından yaklaşmak amacındayım çünkü bu kriz Avrupa'nın kalbinde meydana gelmiştir ve Avrupa bu krizin çözümündeki temel aracılardan biridir. Yanıtını bulmayı hedeflediğim asıl soru ise iki aşamalıdır: Kosova'daki uyuşmazlığı bu kadar yoğun ve çözümsüz kılan etmenler nelerdir ve bu krizin çözülmesi aşamasında Avrupa Birliği'nin katkıları nelerdir?. Bu çalışmanın esas fikri, birinci bölümde yapıldığı üzere etnik çatışmanın kökenlerinin ve doğasının ayrıntılı olarak ortaya konmasıyla, barışı kalıcı ve istikrarlı kılabilecek uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin daha iyi açıklanabileceği noktasından hareket eder. Bu amaca yönelik olarak çalışmanın ikinci bölümü uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ayrılmıştır, ilk iki bölümün ardından Kosova örneğine uygulanabilecek bir şablon oluşturulmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde ise daha önce açıklanmış olan ve etnik uyuşmazlığa yol açan nedenler karşılaştırmalı olarak Kosova örneğinde test edilecek ve bu teorilerin ne dereceye kadar Kosova Krizi'nde uygulanabileceğine bakılacaktır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise öncelikli olarak Avrupa Birliği'nin etnik uyuşmazlıklara bakış açısını ve bu uyuşmazlıkların önüne geçilebilmesi için ne gibi önlemler aldığına ve Avrupa basınının Kosova Krizi'ni ne şekilde işlediğine değinilecektir. Son olarak sonuç bölümünde ise bu etnik çatışmayı çözümlemek adına atılan adımların neler olduğuna bakılacak ve bu adımların ne derece etkili olduğuna dair bir değerlendirme yapılacaktır. Uyuşmazlık çözüm çalışmalarının yetersiz veya etkisiz olduğu sonucuna varılması durumunda ise alternatif çözüm önerileri getirilecek ve daha başka neler yapılabileceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ethnic conflicts are and always have been an issue on the international agenda and for this very reaon they deserve a closer look in order to better assess the stability of the region on which they erupt. In my thesis, I will endeavor to explain the underlying factors and illuminate the situation as accurately as possible and will try to clarify what makes this conflict so unique. Even though the role of United Nations is undeniable and most striking, I will rather focus my research on Europe and try to see from European standpoint, since the problem arose in the heart of it and it is a crucial mediator. So my main research question will be twofold: "What made the conflict in Kosovo so intense and so intractable, and secondly what is the contribution of Europe in resolution of this conflict? The structure of this thesis is based on the idea that, having first described the root causes of ethnic conflict and characterized the nature of it in chapter one, the conflict resolution methods which render the peace stable and long-lasting can be better explained. For this purpose an extensive analysis of such methods will be dealt with in chapter two. Then a framework which is applicable to Kosovo case will be built. In chapter three, the underlying causes of Kosovo conflict will be dealt with by comparing the theories already mentioned in chapter one and the extent of applicability of these theories to the Kosovo Case will be examined. And finally the answer as to why this conflict is so intractable will be sought for. In chapter four the standpoint of the European Union against the ethnic confict which occur within their territories and the European measures to prevent these conflicts will be dealt with. Then the stance of European press and how they processed the Kosovo Case will be examined. Finally in concluding remarks, an assessment of what has been done to resolve the conflict and to what extent these actions have been efficient will be made. And in case the conflict settlement process was deduced to be insufficient or ineffective, the alternative solutions will be discussed to show what else could have been done. VI