Siyasal pazarlama ve siyasi partilerin İzmir'deki uygulamaları
Political marketing and the practices of political parties in İzmir
- Tez No: 162319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Pazarlama, geleneksel olarak ürünlerin ve hizmetlerin satışı ve alışveriş sonucu kazanç sağlanması ve toplumun gereksinimlerinin en iyi biçimde karşılanması konularına ağırlık vermekte iken, 1969 yıllarından başlayarak kapsamını genişletmiş ve hayır kurumlan, sanat kuruluşları, eğitim kuruluşları, vakıflar, dinsel kurum ve kuruluşlar, dernekler ve siyasi kurum ve kuruluşlar gibi kar amaçsız örgütleri de içeren bir karakter kazanmıştır. Kitle seçimleri ve medyanın gelişmesinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan siyasal pazarlamanın; bir inanç, fikir ve imaj pazarlaması olduğu ve bu pazarlama faaliyetlerinin ancak“siyasal tüketim pazarı”içinde yapılacağı görülmektedir. Siyasal pazarlama çalışmalarının özellikle kararsız seçmen kitlesini etkilemede önemli bir role sahip olduğu söylenebilir. Seçmen kitlesinin uyarılması ve siyasal olaylara merak ve ilgi yaratılması, siyasal pazarlamanın temel işlevlerinden biri olmaktadır. Siyasal pazarlama yalnızca seçim dönemlerini kapsayacak şekilde algılanmamak, seçim dönemlerinden önce başlayan sürekli bir süreç olarak görülmelidir. Siyasi partilerin siyasal pazarlama uygulamalarındaki eksikliklerini ve yanlışlıklarını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; siyasal pazarlamayla ilgili temel kavramlar tanımlanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; siyasal pazar ve seçmen analizi yapılmış, siyasal pazarda pazar bölümlendirme ve bu pazarda uygulanan büyüme ve rekabet stratejileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; siyasal pazarlama karmasının elemanları olan ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma araçları incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; İzmir'deki siyasi parti teşkilatlarının yöneticilerinden siyasal pazarlama uygulamalarına ilişkin bilgiler anket yöntemiyle elde edilerek bu konudaki eksik ve yanlış uygulamaların belirlenmesine çalışılan bir araştırmaya yer verilmiştir. Çalışma genel sonuç değerlendirmesi ve önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marketing dealing traditionally with the sales of goods and services, getting profits from trading and meeting the needs of societies in a best way has widened its capasity since 1969 containing non-profit organizations; such as charities, art institutes, education establishments, foundations, religious societies and institutions, associations and political establishments as well. Political marketing resulting from mass elections and the development of media is seen just as a faith, opinion and image marketing and these marketing activities are done only within“political consumption marketing”. It is easily said that political marketing activities have a very crucial role in effecting the indecisive political voters. One of the main functions of political marketing is to stimulate the voters and create an interest and curiosity for political events. Political marketing should not only be seen as the time containing just election period but also as the time containing pre-election period. This study done to show the faults and deficiencies in practicing the political marketing of the political parties is formed in four parts. In the first part; the main concepts in political marketing are explained. In the second part; political market and voters' analysis are done, and also the market segmentation in political market and conpetition strategies in this market are held. In the third part; the product, price, distribution and promotion in the political market that are the main items of political marketing mix are studied. In the fourth parth; a research pointing out the faults and deficiencies of data gotten from political party administrators in Izmir by surveying how they practice political marketing in their routine performance is done. The study has been completed with a general evaluation and with recommendations. VI