Şehbâl'de mûsikî yazıları (transkripsiyon ve yorum (1-50 sayılar)
The music sections in Şehbal magazine (the transcription and the comment) (1 to 50)
  1. Tez No: 162322
  2. Yazar: BORA UYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET“Şehbâl”dergisindeki müzikle ilgili kısımların günümüz yazışma aktarımı ve incelenmesini amaçlayan bu çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, Şehbâl'in yayımlandığı dönemdeki müzik ve Şehbâl hakkında genel bilgi ve Ekl'de ilk elli sayıda müzik makaleleri olan yazarların biyografilerine yer verilmiştir. Birinci bölümde, dergideki makalelerin çeviri yazımları yapılmıştır. İkinci bölümde ise, dergide yayımlanmış notaların tıpkı basımları verildikten sonra altlarına eserlerle ilgili bilgiler günümüz harfleri ile yazılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde, dergideki makaleleri inceleyerek genel bir değerlendirme yapıp "ŞehbâP'in ve yazarlarının müzik düşüncelerini, ortaya koydukları sorun ve çözümleri, müzik hayatımıza ve tarihimize katkıları irdelenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on the transcription and the interpretation of the music sections in Şehbal magazine. It consists of the introduction and three parts. The Introduction includes music in Şehbal magazine's publication period, general information about Şehbal magazine and the biography of the writers who published articles on music in the first fifty issues. In the first section the transcription of the articles in the magazine is provided. In the second section the notes which were published in the magazine are identically presented and the information about musical works are written below them in Latin letters. In the third and the final section of our study the articles in the magazines are examined and a general idea is gained and then Şehbal's and its writers' opinions on music, the problems and solutions they identified and the things they add to our musical life and history are overviewed. vm