Şehbal'de musiki yazıları (transkripsiyon ve yorum) (51-100. sayılar)
The music articles in Şehbal magazine (the transcription and comment) (51 to 100)
  1. Tez No: 162571
  2. Yazar: TÜRKAN UYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET "Şehbâl'de Mûsikî (Transkripsiyon ve Yorum) adını taşıyan çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte Şehbâl dergisi hakkında genel bilgi ve dönemindeki müzik hayâtına genel bir bakıştan sonra 51 - 100 sayılarındaki müzik ile ilgili makalelerin sahiplerinin biyografilerine eklerde yer verilmiştir. Birinci bölümde bu makalelerin transkripsiyonlarını bulacaksınız. İkinci bölümde ise dergide yayımlanan notalara ve altlarında günümüz harfleriyle yazılmış açıklamalarına yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise dergideki makaleleri inceleyip değerlendirerek, yazarların ve Şehbâl'in müzikle ilgili fikirlerine ve müziğimize kazandırdıklarına yer verilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study which is called "The Music Articles in Şehbal Magazine (The Transcription and Comment) (51 to 100) consists of four parts. In the introduction part, general information about the Şehbal magazine is given and after going over the musical life in that period, the biography of writers of musical articles in the issues between 51-100 are provided. In the first part, the transcription of the articles in the magazine are presented. In the second part, the notes which were published in the magazine and the information about musical works that are written below them are provided. In the third and the last part, articles in the magazines are examined and evaluated and the writers and Şehbal' s opinions about music and the things they add to our music are presented. vm