Türkiye'de modernleşme ve kadın: Şehbal mecmuası örneği (1909-1914)
Modernization in Turkey and woman: The case of sehbal magazine (1909-1914)
  1. Tez No: 477244
  2. Yazar: BETÜL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
II. Meşrutiyet Dönemi Türkiye Cumhuriyeti tarihi için çok önemlidir. Bu dönemde basın yayın hayatı yeni bir döneme başlamıştır. Süreli yayınların sayıları artmıştır ve çeşitli toplumsal değişim ve yeniliklere öncülük etmişlerdir.“Türkiye'de Modernleşme ve Kadın: Şehbal Mecmuası Örneği (1909-1914)”başlıklı bu tezde incelenen Şehbal Mecmuası, güzel sanatlar, edebiyat, eğitim, mizah, çocuk, kadın, din, askerlik ve sağlık gibi konuları içermektedir. Mecmuada bulunan 'Hanımlar İçin' adlı bölümdeki yazılar latinize edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu yazılarda yeni bir kadın imajı oluşturulmuştur. Moda, giyim, güzellik ve eğitim konularına öncelikli olarak yer verilmiştir. Yazarları dönemin önemli aydınlarından olan Fatma Aliye, Ayşe Bedia ve Sâlime Servet Seyfi gibi isimlerdir. Görsel Kültürün önemli yansımalarını içeren mecmua, barındırdığı fotograflar ve yazılar açısından oldukça önemlidir. Mecmuanın baskı kalitesi Avrupa standartlarındadır. Böylece okuyucuya verilmek istenen 'modern' algısı hem içerik hem de görsel olarak sunulmaktadır. Mecmuanın görsellerinde elbise modelleri, zengin insanlara ait fotoğraflar, kraliçelere ait fotoğraflar ve takı modelleri bulunmaktadır. Bu görsellik kullanılarak Avrupa kadınları örnek gösterilmektedir. Mecmuada bir ideolojinin görsel kültür araçları kullanmak suretiyle topluma etkileri görülmektedir. Türkiye'de Modernleşme sürecinde yayınlanan mecmualarda kadınlara ait bir bölümün bulunması dikkat çekicidir. Bu çalışmada bir yayın organı vasıtasıyla kadınlar için yazılan yazıların toplumun yeniden inşasına sağladığı katkılar değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Görsel Kültür, Kadın, Modernleşme, Toplumsal Dönüşüm, Basın Yayın.
Özet (Çeviri)
II. The Constitutional Period is very important for the history of the Republic of Turkey. In this period the life of the press publication has begun a new turn. The number of periodicals has increased and they have pioneered various social changes and innovations. Şehbal magazine examined in this thesis entitled“Modernization İn Turkey And Woman: The Case Of Sehbal Magazine (1909-1914)”covers topics such as fine arts, literature, education, humor, children, women, religion, military service and health. The articles in the section titled 'For ladies' in the magazine have been latinized and evaluated. A new image of women was created in these writings. Fashion, clothing, beauty and education are given priority. The authors are names such as Fatma Aliye, Ayşe Bedia and Sâlime Servet Seyfi which are important intellectuals of the period. The visual culture is very important in terms of photographs and writings that the magazine contains important reflections. The print quality of the magazine is at European standards. Thus, the 'modern' perception that is desired to be given to the reader is presented both as content and as visual. There are dress models, rich people photos, queen photographs and jewelry models in the magazine's images. European women are exemplified using this visualization. It is seen in magazine that collecting influences by using visual culture means of an ideology. It is striking that there is a section belonging to women in the magazines published in the Modernization Process in Turkey. In this study, the contribution of the writings written for women to the reconstruction of the society by means of a publication organ was evaluated. KEY WORDS: Visual Culture, Women, Modernization, Social Transformation, Press - Publication.