Enis Behiç Koryürek'in hayatı, sanatı, eserleri
Eni̇s Behi̇ç of Koryürek, li̇fe, art, works
- Tez No: 358632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Enis Behiç Koryürek, Millî Edebiyat Akımı döneminde eserlerini vermiş ve hecenin önemli şairlerinden biri olmuştur. Sanat hayatı boyunca şairliği asla bırakmamış, bazen memuriyet hayatından dolayı geri plâna ittiği görülmüştür. İlk şiirlerini aruzla Şehbâl'de yayınlayan şair, Ziya Gökalp'ı tanıdıktan sonra hece ile yazdığı şiirleriyle dönemin önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Enis Behiç'in üç şiir kitabı vardır. Bunlardan ikisi kendisi tarafından, biri ise vefatından sonra, dostu Dr. Fethi Tevetoğlu tarafından yayınlanmıştır. Miras 1927'de, Vâridât-ı Süleyman 1949'da, Miras ve Güneşin Ölümü 1951'de yayınlanmıştır. Şair, 1949'da 56 yaşında erken bir zamanda vefat etmiştir. Bu çalışmada, Enis Behiç Koryürek'in edebî eserleri ve tercüme kitapları ele alınmıştır. Çalışma,“Yaşadığı ve Eser Verdiği Dönemin Edebiyatına Genel Bir Bakış”başlıklı giriş ile birlikte,“Enis Behiç Koryürek'in Hayatı ve Eserleri”,“Mizacı ve Birikim Kaynakları”,“Şiirlerinin İncelenmesi”başlıkları altında üç bölümden oluşmaktadır. Enis Behiç'in edebî eserleri ahenk, muhteva, biçim, dil ve üslûp olarak ortaya koyduğu unsurlar açısından incelenmiştir. Bunlar incelenirken şairin, edebî yönü ve özellikle de şairliği ortaya konmuştur. Ayrıca şairin tercüme eserlerine de yer verilmiştir. İnceleme sonucunda tespit edilmiştir ki; Enis Behiç Koryürek, eser verdiği Millî Edebiyat Döneminde hem geleneksel hem de Batı kaynaklı edebî türlerden faydalanmış, bu iki farklı kültürü kaynaştırmaya çalışmıştır. Şairin, bunu özellikle nazım şekillerinde yaptığı görülür. Ahenk açısından arayışlar içinde olan sanatkârın, musiki usullerini vezne uydurmaya çalıştığı görülür. Fakat bunda istediği başarıyı sağlayamamıştır. Muhtevada dönemin sosyal olaylarına duyarlı olan şair, savaş ve onunla ilgili diğer temalara da yer vermiştir. Dil ve üslûp açısından bakıldığında geleneklere daha çok önem verdiği görülmüştür. Sanat hayatının ve ömrünün sonlarında tasavvufî temalı manzumeler kaleme almış, bütün bunlar edebiyat âlemini şaşırtmıştır. Şairin, kendi döneminde özellikle kahramanlık şiirleriyle tanınan bir şair olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enis Behiç Koryürek, National Literary Movements during the given works and has been one of the major poets of syllables. Art of poetry throughout his life never left, sometimes in life due to his tenure it has been seen that plan. Şehbâl to Aruz first poems published the poet Ziya Gokalp familiar with the poetry written by syllable after the period has been one of the most important representatives. Enis Behiç has three poetry books. Two of them, by himself after the death of the one man Dr. Posted by Tevetoglu conquest. Heritage in 1927, revenues -i- Suleiman in 1949, Heritage and the Death of the Sun was published in 1951. The poet died in 1949, was 56 years old at an early time. In this study, Enis Behiç Koryürek book's literary works and translations are discussed. The study,“Living and Work Given Period of Literature An Overview entitled”along with the introduction,“Enis Behiç Koryürek Life and Works”,“Temperament and Accumulation Resources”,“Poetry Investigation”under the heading consists of three parts are. Behiç Enis's literary works in harmony, content, format, language and style were examined in terms of the elements revealed. In examining these poets, literary aspects have been revealed, and especially poetry. In addition to the poet's translated works have also been included. Views that have been identified as a result; Enis Behiç Koryürek, his work in National Literature advantage of both traditional and western origin literary genres, these two different cultures have tried to mezcet. The poet's, it is seen that done, especially in poetic forms. Which in terms of the artist's quest for harmony, music is seen as trying to keep teller procedures. But this one can not achieve the success that you want. Sensitive to the content of the poet in the era of social events, war, and it had included other themes. In terms of language and style were found to give more importance to tradition. Art at the end of his life and the life of mystical -themed poem penned the whole realm of literature has surprised them. The poet known for his time, especially the heroic poems are expressed as a poet.