Türk otomotiv ana sanayinin uluslararası pazardaki rekabet gücü ve ihracat stratejileri
Turkish major automotive sector's competition force in the international market and export strategies
  1. Tez No: 162335
  2. Yazar: KEREM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Otomotiv sektörü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonominin lokomotifi özelliğini taşıyan sürükleyici bir sektördür. Tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'deki otomotiv sanayi de, döviz sıkıntısı nedeniyle pazarını kaybetmek istemeyen çok uluslu otomobil üreticisi firmaların, montaj tesisleri kurmaları yolu ile ekonomideki başlangıcını yapmıştır. Ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunan, beraberinde birçok sektörün gelişmesine imkân veren ve geniş bir istihdam olanağı sağlayan özellikleri ile ekonominin temel taşlarından olan otomotiv sektörünün Türkiye'de gerçek anlamda bir sanayi olarak planlanıp kurulduğunu söylemek çok güçtür. Planlı dönem öncesi olarak nitelendirebileceğimiz 1950' li yıllarda varlığını göstermeye başlayan otomotiv sanayi, planlı döneme geçiş ile birlikte ekonomi içindeki yerini daha da sağlamlaştırmaya başlamıştır.“Türk Otomotiv Ana Sanayi' nin Uluslararası Pazardaki Rekabet Gücü ve İhracat Stratejileri”konulu bu araştırmada, ilk olarak otomotiv sektörü hakkında genel bilgiler verilerek Türk otomotiv sektörünün tarihsel gelişimi, ülke ekonomisi içindeki yeri ve önemi incelenmiştir. Bu bölüm kapsamında, sektör ile ilgili temel göstergeler incelenmiş, bu sanayi dalında faaliyet gösteren firmalar ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bir sonraki bölümde, otomotiv sanayinin uluslararası pazardaki faaliyet gücü incelenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak; sektörün swot analizi yapılmış ve yurtdışı pazarda rekabet gücünü etkileyebilecek "güçlü ve zayıf yönler belirlenmiştir. Sektörel rekabeti etkileyebilecek dış faktörler incelenmiş, hem yerli hem de yabancı sanayi dikkate alınarak sektörün pazar payının azalmasına neden olabilecek sıkıntı ve problemlerin neler olabileceği araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türk Otomotiv Sanayinin uluslararası pazarda piyasa hacmini arttırmasını ve bu pazarda kalıcı olmasını sağlayabilecek stratejiler ve politikalar belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, Türk otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın ihracat stratejileri incelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Automotive sector has a locomotive and an absorbing position in Turkish economy as all over the world. Turkish automotive sector has made its first start because of the montage establishments which were built up by the multinational firms as all of the Third World Countries. The firms have constructed these montage establisments because they were afraid of loosing the market share because of the foreign currency rarity. It's too hard to say that the automotive sector has a planned constitution which has a serious additive property about the national economy and also provide large amount of employment. Automotive sector has begun to show its first asset at 1950' s. After passing- the planned period, the sector has been beginning to have a considerable position in the general national economy. In this research study entitled“Turkish Major Automotive Sector's Competition Force In The International Market and Export Strategies”, firstly general information approaches about Turkish automotive sector and this sector's historical developments it's position and the importance in the national economy are examined. In this chapter, the basic sector indicators have studied and some general details about the firms have given which have activities in the sector. In the next chapter, automotive sector's action force in the international market has examined. Concerning to this study the weak and the strong parts of the sector have defined which can effect the sector's competitive force in the international market By the way, the external factors which effect the sectoral competition have evinced and in deference to even national and also international markets sector's problems and difficulties have been indicated. In the third chapter of this study, the strategies and policies have been evinced which can provide to develop sector's market share to high levels and also provide to consistent of the sector in these markets. In the last chapter of this study the export strategies of a firm has studied which has a place in the Turkish Automotive Major Sector. VI