Türkiye'de denizyolu yük taşımacılığının sorunları ve çözüm önerileri
The problems and solutions of seaway transportation in Turkey
  1. Tez No: 162334
  2. Yazar: CANSU USBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET İhracat ve ithalat ekonominin en önemli öğelerinden biridir. Ekonominin büyümesini sağlayan dış ticarettir. Dış ticaret ile ülkeye döviz girişi sağlanır. Dış ticaretin nasıl yapıldığı, taşıma şekilleri de çok önemlidir. Dünyada yük taşımacılığının büyük bölümü denizyolu ulaştırması ile yapılmaktadır. Denizyolu taşımacılığının en ucuz ve taşıma kapasitesi en fazla ulaştırma türü olduğu dünyadaki pek çok örnekten ve çeşitli istatistiklerden bilinmektedir. Hızla gelişmekte olan denizyolu taşımacılığı alt sektörü bugün artık dünyanın en büyük ekonomilerini tanımlamaktadır. Türkiye konumu itibariyle denizyolu ulaştırmasının kolaylıkla yapılabildiği bir ülkedir. 8333 km lik bir sahil şeridi vardır. Dünyadaki eğilime benzer olarak yük taşımacılığının özellikle kıtalararası olan bölümü deniz yolu ile yapılmaktadır. Toplam ithalat ve ihracatta da denizyolu taşımacılığının payı belirgindir. Limanlarımız endüstriyel gelişimimizi etkilemektedir. Türkiye ' de deniz taşımacılığı hızla gelişmektedir. Ancak denizyolu taşımacılığımızın birçok sorunu da vardır. Bu tezde ilk olarak ülkemizin denizyolu taşımacılığındaki mevcut durumuna değinilmiştir. Daha sonra denizyolu yük taşımacılığının sorunları anlatılmıştır. Denizyolu yük taşımacılığımızın ekonomik ve sosyal sorunları ve çözüm imkanları bu tezin konusudur. Çalışma kapsamında birinci bölümde, genel olarak denizyolu yük taşımacılığından söz edilmiştir. İkinci bölümde deniz taşımacılığın etkileyen bazı uluslar arası kuruluşlar ve Türkiye ' de denizyolu yük taşımacılığı anlatılmıştır. Son bölümde de Türkiye' de denizyolu yük taşımacılığı ve sorunları anlatılmıştır. Tezimin amacı Türkiye'de son yıllarda yaşanan denizyolu yük taşımacılığıyla ilgili sorunları ve neler yapılabileceğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Export and import are one of the most important element of economy. Foreign trade provides to improve economy. Foreign exchange entrance provides by export. Also how foreign trade makes and movement ways are so important. One of the features that support the idea of seaway are important by means of transportation is firstly mass transportation available. The other one, it is the cheapest way of transportation when considered in fuel consumption and investment basis. Actually, all port applications over the world approve so. When compared by other transportation systems; carrying a load by railway means two times and by highway ten times energy consumption. Turkey has a considerable geographic advantage as is surrounded by sea and it has a strategical location. Coast length is about 8333 km and industrial activity is located almost close to every international port. Related to industralization process, ports displayed a substantial annual growth and have expanded the share in sea way transportation in whole transportation activity. Liberal practics made positive assistance to this growth. Sea way transportation improves speadily but there are a lot of problems of sea ways transportation. First of all current position of sea way transportation has been mentioned in this thesis. Then the problems of sea way transportation has been told. Economic and social problems of sea way transportation are topics of this thesis. Problems have been mentioned in last part. The aim of thesis is to examine the problems of sea way transportation and try to find solutions. VI