Bilgi teknolojilerinin işletmelerin rekabet gücü üzerindeki etkisi ve bir alan araştırması
The effects of information technologies over the competitive force of businesses and a survey
- Tez No: 162336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Türkiye'de bilgi teknolojilerinin etkin kullanımı konusunda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Çoğunlukla yurtdışından ithal edilen bilgi teknolojilerinin işletmelerimiz tarafından etkin kullanılması, Türkiye'nin her açıdan rekabet gücünün artmasında ve yeni bilgi teknolojileri üretmesinde ön koşul oluşturmaktadır. Günümüz ekonomik şartlan, işletmelerin belirsiz bir çevrede endüstrinin yapısal özelliklerine göre bilgi yoğun çalışma şeklini ve bilgi işçilerinin daha çok istihdamını gerektirmektedir. Rekabette üstünlük sağlayabilmek ise, işletme planlarının stratejik bilgi sistemi planları ile paralel olması ve bilgiyi yaratıcı kullanıma dönüştürmeye bağlanmıştır. Bu çalışmada, çevrenin belirsizliği ve bilgi yoğunluğunun işletmenin bilgi teknolojilerine ve stratejik bilgi sistemi planlarına bağlılığını ve dolayısıyla da rekabet avantajı yaratma yeteneği üzerinde etkili olduğu düşüncesini esas alman bir model kullanılmıştır. Modelde, işletmenin içinde bulunduğu endüstride, bilgi teknolojilerine ve stratejik bilgi sistemi planlarına bağlılığını ve dolayısıyla rekabet avantajı yaratma yeteneğini etkileyen iki içsel değişken incelenmiştir. Bunlar çevrenin belirsizliği ve endüstrideki bilgi yoğunluğudur. İşletmenin bilgi teknolojilerine odaklanma düzeyini belirleyen, işletmenin bilgi teknolojilerine bağlılığı, işletme planlarında bilgi teknolojilerinin yer alması ve işletme planı ile bilgi teknolojileri planı arasındaki uyum olmak üzere üç kavram söz konusudur. Bu çerçevede, Türkiye'deki işletmelerinin bilgi teknolojileri ile elde ettikleri rekabet avantajlarını ölçen bir saha çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Businesses have some important problems about the effective use of information technologies in Turkey. Generally effective use of information technologies imported from the foreign countries is a pre-condition for Türkiye to increase its competitiveness and to improve new information technologies. Today's economical conditions force businesses to use information intensively according to the structural specifications of industries and to employ more information workers. Competitive advantage is depending on the alignment of business plans and strategic information system plans and also businesses need to use information creatively. In this thesis, a model which posits a direct relationship between the information technologies and business dependence of strategic information system plans and also creates competitive advantage is used. In this model two intensive variables which show the company's dependense of information technology and ability to create competitive advantage are used. These variables are enviromental uncertainity and information intensity. Three constructs were used signify information technology focus: one represents business dependence on IT focus and two represent practices that facilitate strategic information system plans. The two strategic information system plan practices are information technology participation in business planning and the alignment of information technology plan with the business plan. In this direction a survey which determines businesses competitive advantages by using information technologies is made and the results of Turkey's condition are discussed.